Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov

  • 20.05.2022

Najlepšou prevenciou na udržanie zdravých rastlín je použitie moreného osiva, pravidelná zálievka a dodržanie dostatočných rozstupov medzi rastlinami.

Hoci je pestovanie cukiet a patizónov nenáročné, aj tu nás môžu prekvapiť choroby a škodce. Buďte pripravení a zoznámte sa s nimi už teraz.

Žlté škvrny na listoch a mladých plodoch

Vírusovámozaika
Vírusová mozaika sa môže prejavovať škvrnami v rôznych odtieňoch žltej, nemusí byť takto veľmi výrazná.

Rastliny sú pravdepodobne napadnuté vírusovou mozaikou. Okrem škvŕn sa na plodoch objavujú aj drobné deformácie, takže dochádza k ich rýchlemu poškodeniu.

Túto vírusovú chorobu prenášajú predovšetkým vošky a neexistuje žiadna stopercentne účinná liečba. Jediné, čo sa dá urobiť preventívne, je bojovať proti voškám. Napadnuté rastliny treba čo najskôr celé odstrániť a zlikvidovať, ideálne spáliť. Nikdy ich nekompostujeme ani neodvážame na skládku so „zeleným“ odpadom.

Poškodené semenáčiky a ohryzené plody

Ohryzené cukety
Mladá rastlina poškodená slizniakmi

Zrejme sa v okolí nachádzajú slizniaky, ktoré dokážu napáchať obrovské škody. Mladým semenáčikom často nahryznú stonku a rastlina uhynie. Pomerne účinnou ochranou je ich výsadba do valca z plastovej fľaše, ktorá sadeničku ochráni. Keď rastliny podrastú, stonka spevnie a nie je takým ľahkým terčom, preto ochranu odstránime. Slizniaky sa môžu pustiť aj do mladých plodov, ktoré následne odhnijú. Ochutnávajú aj veľké pevné plody, ktoré zvyčajne vďaka silnej šupke odolajú obhrýzaniu aj hnilobe.

Biely až sivý povlak na listoch a postupné zasychanie

Múčnatka
Múčnatka

V tomto prípade sú cukety a patizóny napadnuté múčnatkou. Najlepšou prevenciou je pravidelná a rovnomerná zálievka, pleseň sa totiž vyskytne hlavne v horúcich a suchých mesiacoch, keď rastliny trpia nerovnomernou zálievkou. Keď niekoľkokrát zvädnú, riziko napadnutia touto hubovou chorobou sa zvyšuje. Hneď ako sa na listoch objaví prvý sivastý povlak, rastliny čo najskôr postriekame vhodným fungicídom alebo napadnuté listy ihneď odstránime a spálime. Bez nášho zásahu rastliny postupne prestanú rásť a predčasne uschnú.

Žlté a postupne hnednúce škvrny

Antraknóza
Antraknóza

Tekvice trpia zrejme na antraknózu. Stáva sa to najmä vtedy, keď rastliny pestujeme z vlastného a nemoreného osiva. Táto choroba prežíva v pôde na pozberových zvyškoch. Prejavuje sa typickými žltými a postupne zasychajúcimi škvrnami na listoch, ale aj žltnutím špičiek plodov a ich mäknutím. Často býva zamieňaná za pleseň uhorkovú, proti ktorej sú cukety rezistentné. Najúčinnejšou prevenciou je použitie moreného osiva. V priebehu vegetácie možno napadnuté rastliny ošetriť prípravkom s obsahom medi.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz