Ako sa postarať o plodovú zeleninu počas leta

  • 06.07.2018

Ak chcete onedlho zberať zo zeleninových hriadok chutné rajčiny, papriky či patizóny, mali by ste sa o vysadené rastliny dôkladne postarať. Zalievanie je síce nevyhnutné, no zďaleka nie je jedinou cestou k úspechu.

Ako sa postarať o plodovú zeleninu počas leta

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • hnojivo na plodovú zeleninu s rohovinou
  • tekuté hnojivo na plodovú zeleninu
  • ochranné postreky podľa potreby

Náradie:

  • kyprič pôdy
  • krhla s vodou
  • nožnice
  • pracovné rukavice

Postup

1. PRÍPRAVA

Krhla a hnojivo

Kým sa pustíme do hriadok, nachystáme si krhlu s odstátou vodou, ručný kyprič pôdy, hnojivá a nožnice, ktoré nezabudneme vydezinfikovať.

2. BURINA

Trhanie buriny

Zlikvidujeme všetku burinu okolo vysadených paprík. Ak ide o burinu s kolovitými koreňmi, postupujeme opatrne, použijeme radšej úzku lopatku na hlbkokoreniacu burinu.

3. PREKYPRENIE

Prekyprenie

Pôdu okolo rastlín prekypríme. Týmto spôsobom môžeme zlikvidovať ešte drobné buriny. Zároveň tým narušíme pôdny prísušok a umožníme, aby sa ku koreňom dostalo viac vzduchu.

4. PREBIERKA

Prebierka

Odstránime všetky suché, poškodené alebo škodcami či chorobami (v prvotnom štádiu) napadnuté listy. Použijeme na to bežné, no dobre vydezinfikované nožnice.

5. ZÁLIEVKA

Polievanie papriky

Papriky na hriadke musíme intenzívne zavlažovať, aby sme prevlhčili celú koreňovú oblasť. Voda nesmie byť studená a nesmie obsahovať chlór. Zavlažujeme ráno a nie na listy.

6. PLODY

Plody

Ak pri kontrole porastu náhodou objavíme poškodené, zdeformované alebo škodcami napadnuté plody, odstránime ich. Zbytočne by rastlinu vysiľovali.

7. PRIHNOJENIE

Prihnojenie

Papriky priebežne prihnojujeme. Prejaví sa na to množstve plodov a ich kvalite. Použijeme tekuté alebo tuhé viaczložkové hnojivo. Ideálne je hnojivo na plodovú zeleninu.

8. PATIZÓNY

Patizóny

Ak chceme dopestovať množstvo patizónov a cukiet, opäť je nevyhnutné intenzívne zavlažovanie. Najlepšia je na to odstáta voda a zavlažovanie podmokom, nie na listy či plody.

9. KONTROLA

Kontrola

Vysadené rastliny pravidelne kontrolujeme, aby sme zachytili prípadného škodcu či chorobu ešte na začiatku. Ani jedno, ani druhé sa nesmie rozvinúť naplno, inak prídeme o úrodu.

10. BOČNÉ VÝHONKY

Vylamovanie rajčín

Paradajky potrebujú okrem vody a hnojiva aj vyväzovanie a vyštipovanie bočných výhonkov – zálistkov. Rastliny vďaka tomuto zásahu zmohutnejú a prinesú väčšie plody.

11. NEBEZPEČNÁ CHOROBA

Pleseň na rajčinách

Jednou z veľmi často sa vyskytujúcich chorôb je v prípade paradajok fytoftóra zemiaková. Ak nájdeme prvé napadnuté listy, ihneď ich odstrihneme a rastlinu ošetríme fungicídnym prípravkom.

Dobrá rada

Čo ohrozuje papriku v lete

Rastliny môžu napadnúť vírusy a hubové ochorenia, prípadne živočíšne škodce. Z vírusových ochorení to môže byť mozaika či pestrosť. Pred vírusovými chorobami sa dá brániť len nasadením preventívnych opatrení. V prvom rade je to kvalitné osivo, resp. kvalitné priesady, no hlavne hygiena práce aj substrátov. Vždy je teda potrebné nakupovať priesady u osvedčených obchodníkov alebo kúpiť kvalitné osivo a dopestovať si ich svojpomocne. Mnohé súčasné odrody paprík sú už proti vírusovým ochoreniam odolné.

Okrem toho môže rastliny napadnúť škvrnitosť, fytoftóra či stolbur. Pri pestovaní paprík sa často stretávame aj s voškami. Hlavne ak ide o rastliny oslabené a pestované v nevyhovujúcich podmienkach. Na ich likvidáciu sa dajú použiť biologické aj chemické prostriedky.

Odborník radí:

Povrch pôdy okolo rastlín je ideálne prekypriť po každej závlahe.
Pravidelným zberom plodov znásobujeme množstvo tých nových.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa LIMITOVANÁ AKCIA: Ročné predplatné časopisu + 4 prípravky na ochranu záhrady za bezkonkurenčnú cenu!