Správne kompostovanie je takmer alchýmia. Prečítajte si, ako to robiť správne

  • 19.10.2020

Jeseň prináša nielen bohatú úrodu ovocia a zeleniny, ale aj materiálu na kompost. Môžeme skompostovať opadané lístie, zvyšky rastlín zo záhonov, zvyšky plodov, pokosenú trávu aj burinu.

Správne kompostovanie je takmer alchýmia. Prečítajte si, ako to robiť správne

Teplé dni pomôžu rozkladu. Jednotlivé materiály vrstvíme, nedáme ich veľa naraz. Premiešavame dužinaté a mäkké zvyšky bohaté na dusík s tvrdšími a drevnatými, približne pol na pol. Väčšie množstvá akéhokoľvek materiálu skladujeme vedľa kompostoviska na kôpkach alebo v plastových vreciach a pridávame ich postupne, aby sme dodržali vhodný pomer.

Kompost pridávame do pôdy, keď je tmavý, drobivý a má sladkú zemitú vôňu. Pomôžeme jej tým zachovať vlhkosť a živiny, prevzdušníme ju a dodáme jej aj správne mikroorganizmy.

Zbavme sa chorých rastlín

Mikroorganizmy „pracujúce“ v horúcom komposte zničia mnoho choroboplodných zárodkov, takže je bezpečné pridať doň väčšinu rastlinného odpadu. Výnimku predstavujú zvyšky napadnuté odolnými chorobami, napríklad nádorovitosťou hlúbovín, spálou hrušiek či jabloní alebo múčnatkou. Tieto je lepšie vyhodiť do odpadu alebo spáliť, pretože kompostovanie zárodky chorôb zničiť nemusí.

Kompost

Kľúčové úlohy

Podrvíme odrezky

Tvrdé stonky nastriháme nožnicami alebo posekáme rýľom na menšie kusy, aby sa rýchlejšie rozložili. Zvážime tiež kúpu alebo zapožičanie drvičky konárov. Drvinu môžeme následne použiť ako mulč na chodníčky alebo okolo krov, prípadne ju pridávať do kompostu.

Uvoľníme miesto

Ak potrebujeme miesto na ďalší kompost, vyprázdnime ten minuloročný. Rozvrstvíme ho na záhony alebo uložíme na kôpku a prikryjeme, prípadne ho uskladníme v plastových vreciach. Neúplne rozložené zvyšky vrátime do kompostéra. Dobrou pomôckou je sito.

Kompost

Nezabudneme

  • Ak nemáme drevnatý záhradný odpad, k zvyškom z kuchyne alebo k pokosenej tráve pridáme pokrčený nefarebný papier alebo kartón. Predchádzame tak zahnívaniu a zapáchaniu kompostu.
  • Popol z dreva nerozsýpame priamo v záhrade, je lepšie pridať ho do kompostu, inak sa z neho ľahko vyplavia cenné minerály.
  • Korene vytrvalých burín, ako sú púpavy alebo pýr, najskôr uskladníme v pevných plastových vreciach a do kompostu ich pridáme, až keď celkom zhnijú.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?