Mnohonôžky, upratovacia čata záhrady

  • 27.03.2019

Poznáte najlepších pomocníkov každého záhradkára? Patria k nim i mnohonôžky, obrazne povedané, upratovacia čata záhrady. 

Mnohonôžky, upratovacia čata záhrady

Počas prác v záhrade, ktorá je súčasťou živej prírody, máme výbornú možnosť spoznávať rozmanité a užitočné živočíchy. Mnohonôžky (Diplopoda) sú malé živočíchy podobné červom, ktoré nesú na spodnej strane tela desiatky párov nôh. Vďaka nim sa poľahky predierajú pôdou a rozkladajúcim sa rastlinným materiálom, ktorým sa živia. Sú aktívne prevažne v noci, vtedy vyliezajú z úkrytov, zo štrbín pod kameňmi a podobne.

Ako „upratovacia čata“ postupne požierajú opadané lístie a suchú trávu, no jedálny lístok si občas spestria pojedaním húb a lišajníkov. Mnohé druhy žijú v hnijúcom dreve. Výnimočne ich objavíme pochutnávať si aj na padnutom hnijúcom ovocí. Špecializáciou na rôznorodú potravu vzniklo množstvo druhov mnohonôžok, pričom až 70 z nich sa vyskytuje na našom území. Súčasťou ich tráviaceho traktu sú symbiotické organizmy prispôsobené na spracovanie hnijúceho materiálu plného húb, plesní a baktérií. Keďže nenapádajú živé časti rastlín, nezaraďujeme ich medzi škodce.

Mnohonôžka

Kolobeh organických látok

Mnohonôžky netrávia svoju potravu obzvlášť dokonalo, preto je ich trus bohatý na organické zvyšky a živiny. Tvorí tak významnú zložku potravy pre menšie živočíchy žijúce v pôde, ktoré ho následne premieňajú na živiny dostupné koreňom rastlín. Sú aktívne aj v chladnom počasí a listy opadané na jeseň spracúvajú i počas teplejších zimných dní. Najviac im chutí lístie lipy, liesky, hraba, hlohu alebo javora mliečneho. Naopak, neporadia si s lístím orecha a pagaštana.


V záhrade často osídľujú nazhromaždený kompost, kopy dreva a iný záhradný odpad, kde spolu s inými živočíchmi nachádzajú dostatok potravy aj pokoja na rozmnožovanie. Odtiaľ sa pozvoľna rozliezajú do záhrady a uplatňujú svoju hygienickú funkciu.

Kompost

Pre človeka neškodné

Človeku neublížia. Sú to bylinožravce a ich ústne ústrojenstvo nepoškodí ľudskú pokožku. Niektoré druhy však vylučujú smradľavú tekutinu, takže pri prípadnej manipulácii rukami buďte obozretní. Mnohonôžky spravidla nenachádzame v intenzívne obhospodarovanej a chemicky ošetrenej pôde. Aj preto ich prítomnosť a početnosť v záhrade môže byť znakom správneho a prírode podobného hospodárenia.

Ak ich nenájdeme v prírodnej záhrade, môže to byť dôsledkom nižšej hodnoty pH pôdy. Na stavbu pevného tela totiž potrebujú vápenaté soli, ktoré sú v kyslých pôdach zastúpené málo. Na život potrebujú dostatočnú vlhkosť a suché obdobia prečkávajú v úkrytoch. V okolí kvetináčov a záhradných dekorácií najčastejšie nachádzame druh Brachyiulus bagnalli, na hnijúcom ovocí a zelenine Blaniulus guttulatus. Najväčším druhom žijúcim v záhradách je Cylindroiulus boleti s dĺžkou tela až 4 cm.

Mnohonôžky, upratovacia čata záhrady

Ako vytvoriť priestor pre užitočné živočíchy

Základom prírodnej záhrady je živá a zdravá pôda. Jej kondícia je výsledkom zložitých procesov postupnej a neustálej premeny organických látok na anorganické. Na jej tvorbe sa podieľajú miliardy organizmov tisícov rôznych druhov. Človek môže nesprávnymi zásahmi poškodiť potravné reťazce a procesy premeny v pôde, tým ju znehodnotí. Najčastejšie sa tak deje pri aplikácii širokej škály pesticídov, ktoré síce svojou činnosťou odstránia problém záhradkára, no zároveň nepriamo poškodia aj prirodzené deje v záhrade. Nesprávnym používaním chemických prostriedkov človek ničí to najcennejšie pod svojimi nohami – pôdu.

Kvalite pôdy však môžeme pomôcť rôznymi spôsobmi, najmä hnojením organickými hnojivami, ako sú maštaľný hnoj, kompost a vermikompost.

Snažíme sa správne striedať pestované plodiny, pričom počas sezóny ponechávame v pôde a na pôde väčšiu časť organických zvyškov.

Na jeseň aspoň časť stariny a opadaného lístia zo stromov nechávame na mieste.

Mnohonôžky, upratovacia čata záhrady

Budujeme kompostoviská a kúty v záhrade s rôznorodým záhradným odpadom. Tie síce často nevyzerajú esteticky, no predstavujú epicentrum života našej záhrady.

Do kvetinových záhonov umiestňujeme pne či iné väčšie kusy dreva. Okrem dekoratívnej funkcie tak vytvoríme domov a úkryt pre mnohonôžky a iné užitočné živočíchy. Svojimi čeľusťami drvia rastlinný materiál na menšie časti a úlomky, čím ich sprístupňujú dážďovkám. Tie ho svojou činnosťou prepravia hlbšie do pôdy. Tam sa spracovanej hmoty ujímajú pôdne mikroorganizmy, ktoré svojou aktivitou a početnosťou zlepšujú štruktúru pôdy, znemožňujú intenzívny výpar vody a pomôžu sprístupniť živiny pre samotné rastliny.

 

 

Text: Mgr. Adrián Purkart 
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky