Tea tree olej dezinfikuje aj lieči: Pomôže pri herpese, lupinách aj pri zápale ďasien

  • 20.01.2023

Má výnimočné vlastnosti, je liečivý, prírodný a má špecifickú arómu. Ak patríte medzi fanúšikov tea tree oleja, využite jeho potenciál na maximum.

Čajovníkový olej
Foto: Shutterstock

Má nielen antibakteriálne účinky, pomôže aj pri vírusoch, plesni, akné, herpese, ale jeho pomoc oceníte aj v prípade, ak sa v triede vašich detí objavia vši.

Liečivá zem – miesto, kde rastie tea tree

Pod pojmom tea tree sa skrýva esenciálny olej, ktorý sa získava z listov melaleuky striedavolistej (častejšie ho poznáme pod menom čajovník austrálsky) – Melaleuca alternifolia. Vyznačuje sa prenikavou vôňou pripomínajúcou mätu. Domorodí obyvatelia Austrálie využívali antibakteriálne vlastnosti čajovníka už v dávnej minulosti. Miesta, kde čajovník rástol, nazývali Liečivá zem.

V minulosti si ním liečili najmä kožné problémy. Neskôr sa stal populárnou dezinfekciou. V štyridsiatych rokoch dvadsiateho storočia jeho popularitu predbehol penicilín, no neskôr sa účinne využíval v boji proti zlatému stafylokokovi.

Zber listov nastáva v čase, keď strom dosiahne vek 18 mesiacov a má výšku aspoň 1,8 metra. Následne sa strom nechá odpočívať a k ďalšiemu zberu dôjde o 12 až 24 mesiacov.

Pestovanie čajovníka v našich podmienkach

V našich podmienkach sa dá čajovník dopestovať pomocou odrezkov alebo zo semienok.

Semená vysievame na jar alebo začiatkom leta. Nezabudnite, že semienka musia pred výsevom prejsť stratifikáciou a teda je nutné vložiť ich na približne šesť týždňov do chladničky. Následne sa vysievajú do substrátu a pravidelne zalievajú. Klíčia asi 14 dní. Keď sa na semenáčikoch objavia pravé lístky, presadíme ich do kyslého substrátu. Rastlinky umiestnime na teplé a svetlé miesto.

Myslite na to, že rastlina nie je mrazuvzdorná a je nutné ju prezimovať v zimnej záhrade alebo skleníku. Počas tohto obdobia obmedzíme aj zálievku.

Čajovník austrálsky (Melaleuca Alternifolia)
Foto: Shutterstock

V čom je tea tree olej naozaj výnimočný? Týchto 10 benefitov vás presvedčí

Tea tree olej je prírodný produkt, ktorý obsahuje až 150 rôznych látok, vďaka ktorým úspešne ničí baktérie. Napriek svojej silnej aróme je extrémne šetrný k pokožke a je vhodný rovnako pre dospelých, ako aj pre deti. Bez obáv ho môžete použiť pri rôznorodých kožných ochoreniach. Rozhodne sa oplatí mať tea tree olej vo svojej domácej lekárničke. Ponúkame vám 10 dôvodov prečo.

Lupiny a suchá pokožka hlavy

Tea tree olej na jednej strane redukuje svrbenie a začervenanie pokožky hlavy, zároveň účinne pôsobí proti lupinám a odporúča sa aplikovať aj na suchú pokožku hlavy. V súčasnosti ho nájdeme v mnohých šampónoch na vlasy.

Akné, ekzém, psoriáza

Akné netrápi len adolescentov, život znepríjemňuje aj oveľa starším generáciám. Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam tea tree olej pleť čistí, pôsobí efektívne a protizápalovo. Okrem akné je účinný aj pri liečbe ekzému a psoriázy.

Čajovníkový olej
Foto: Shutterstock

Herpes

Vznik nepríjemného, bolestivého a neestetického oparu nám dokáže dokonale pokaziť deň. Dobrou správou je, že tea tree olej je skvelou prvou pomocou. Potierajte si olejčekom postihnuté miesto už od prvých príznakov niekoľkokrát denne, účinok sa zaručene dostaví a liečbu si dokážete o pár dní skrátiť.

Poranenia a odreniny

Olej účinne pôsobí proti drobným poraneniam kože, popraskaným pätám, otlakom, uštipnutí hmyzom. Postihnuté miesta potrite kvapkou čajovníkového oleja. Zabráni vstupu baktérií do otvorených rán, čistí, dezinfikuje a podporuje hojenie.

Zápach z úst – všetko pre svieži dych

Čo môže byť v prítomnosti ľudí horšie ako nepríjemný zápach z úst? Jeho pôvod často nedokážeme identifikovať. Môže ísť o známky zlého trávenia či jednorazovú záležitosť. Problémom však môžu byť aj baktérie usadené na jazyku a v hrdle. Využiť môžete výplachy zriedeného oleja s vlažnou vodou na kloktanie a vyplachovanie. Pozor! Tea tree olej sa nemá užívať vnútorne a nie je určený na konzumáciu!

Čajovník austrálsky Čajovník austrálsky (Melaleuca Alternifolia)
Foto: Shutterstock

Zápal ďasien

Zubné pasty s obsahom tea tree oleja účinne pomáhajú pri krvácaní ďasien, paradentóze a preventívne pôsobia proti zubnému kazu a zubnému povlaku. Použiť však môžete aj čajovníkové výplachy, rovnako ako pri liečbe zápachu z úst.

Mykóza nôh a nechtov

Práve vďaka svojim antibakteriálnym a antimykotickým účinkom dokáže olej z čajovníka zatočiť s mykózou nechtov a medziprstových priestorov. Ak vás trápi tento zdravotný problém, skúste tea tree kúru. Každý deň si na postihnuté a vysušené miesta aplikujte pár kvapiek oleja.

Účinná dezinfekcia v domácnosti

Tea tree olej nemusíte použiť iba na mykózy pokožky. Rovnako dobre účinkuje aj v domácnosti. Ak doma objavíte pleseň, naneste na ňu olej, ideálne v rozprašovači. Zriedený s vodou alebo s jablčným octom ho môžete využiť aj na umývanie a dezinfekciu pracovnej plochy v kuchyni, vodovodných batérií, umývadiel, toaliet.

Repelent

Pre hmyz je aróma oleja nepríjemná, využiť ho preto môžete aj v podobe účinného repelentu. Pred cestou do prírody si stačí naniesť olej na ruky, nohy a odhalené časti tela. Komáre sa od vás budú rozhodne držať ďalej. S množstvom to však nepreháňajte.

Vši

Suvenír zo školy či škôlky v podobe vší zažil nejeden rodič. V tomto prípade je dôležitá nielen liečba, ale aj kvalitná prevencia. Arómu čajovníkového oleja vši neznášajú. Stačí v rámci prevencie naniesť dieťaťu pár kvapiek oleja na miesta okrajov vlasov, za uši a na zadnú časť krku tesne pod vlasmi.

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie