ÚKSÚP varuje: Leto napomáha múčnatke a rojí sa aj tento obávaný škodca!

Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) upozorňuje záhradkárov na rozvoj múčnatky mrkvovej, ktorá napáda mrkvu, petržlen, paštrnák, fenikel, kôpor, trebuľku a koriander.

Múčnatka mrkvová na listoch
Múčnatka mrkvová na listoch Foto: Shutterstock

Súčasné teplé a suché počasie vytvára ideálne podmienky na rozvoj hubovej choroby – múčnatky mrkvovej (Erysiphe heraclei). Charakteristickým príznakom napadnutých rastlín je biele mycélium na listoch a stopkách, ktoré postupne hustne a vedie k strate listov. Konídie huby sú prenášané vetrom, čo umožňuje jej rýchle šírenie.

Odporúčané opatrenia

  • Nepresievajte, aby ste sa vyhli prehusteným porastom.
  • Neprehnojujte dusíkom.
  • Kontrolujte burinu a včas ju odstráňte.
  • Správne zavlažujte, aby ste minimalizovali stres rastliny.

Akú chemickú ochranu proti múčnatke použiť?

Pri výskyte múčnatky mrkvovej je možné využiť rôzne chemické aj biologické prípravky. Medzi autorizované fungicídy patrí: Afrodyta 250 SC, Azir 250 SC a Zoxis, ktoré obsahujú účinnú látku azoxystrobin.

Ďalej sa odporúčajú prípravky ako Askon (kombinácia azoxystrobin a difenoconazole), Boneco, LS Difeno a Mavita 250 EC, ktoré obsahujú difenoconazole. Na trhu sú k dispozícii aj Score, Casino Royale a Signum (boscalid + pyraclostrobin), Dagonis (difenoconazole + fluxapyroxad), ako aj prípravky na báze síry ako Kumulus WG, Síra BL, Sulfurus a Thiovit Jet. Vhodné sú aj produkty ako Luna Experience (fluopyram + tebuconazole) a Zato 50 WG, Magnicur Core, Triflo 500 (trifloxystrobin).

Okrem chemických fungicídov sú povolené aj biologické prípravky, ako je Serenade Aso (účinná látka Bacillus amyloliquefaciens) a Sonata (účinná látka Bacillus pumilis), ktoré podporujú ochranu rastlín proti múčnatke.

Okrem toho je možné využiť pomocné prípravky ako:

  • Albit Max (kyselina poly-beta-hydroxy maslová),
  • Altela a Zdravá záhrada (extrakt z fermentácie Lactobacillus sp. a extrakt z juky),
  • Baskus a Invisible Helpers-Flora (zmes probiotických mikroorganizmov).

Pozor aj na obaľovača!

Ďalším vážnym problémom sú obaľovače slivkový a broskyňový, pre ktoré nastalo obdobie rojenia dospelých jedincov. ÚKSÚP upozorňuje, že podľa náletov do feromónových lapačov zaznamenali nárast ich početnosti. Vzhľadom na aktuálne teplé počasie sa odporúča amonitorovanie pomocou feromónových lapačov a včasný zásah.

Text: spracovala Mária Stromčeková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: signalizačná správa ÚKSÚP z 30.6.2025

Diskusie na tému článku