Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) upozorňuje záhradkárov na výskyt hniloby cibuľovín, ktorá môže ohroziť úrodu v nasledujúcich týždňoch. Po daždivom počasí je riziko infekcie vyššie, keďže vlhkosť podporuje šírenie hubových a bakteriálnych chorôb.

Ako rozpoznať hnilobu cibuľovín?
Rôzne druhy húb a baktérií spôsobujú hnitie cibuľovín, pričom najčastejšie sa vyskytujú:
Botrytis allii (sivá krčková hniloba)
Mikroskopická huba, ktorá sa prejavuje najmä pri skladovaní cibúľ ako sivý povlak (mycélium) a čierne skleróciá. Napáda rastliny počas zaťahovania listov a poškodzuje pletivo cibule, ktoré následne mäkne a zahníva.
Sclerotium cepivorum (biela skleróciová hniloba)
Táto huba sa šíri pri vlhšom a chladnejšom počasí, pričom poškodzuje cibuľu, pažítku, pór, šalotku aj cesnak. Na infikovaných rastlinách sa objavuje biele mycélium a čierne skleróciá, pričom rastlina vädne a nedosahuje normálnu veľkosť cibule.
Fusarium spp. (fuzáriová hniloba)
Huba, ktorá napáda koreňové vlásky cibule a spôsobuje nahnitý belavý až bielo-ružový povlak na koreňoch a báze cibule. Vedie až k žltnutiu a vädnutiu listov a pri skladovaní možno pozorovať viditeľné vodnaté pletivo.
Erwinia carotovora a Erwinia aroideae (mokrá hniloba)
Baktérie, ktoré sa dostávajú do cibule cez drobné rany alebo poškodené miesta. Prvým príznakom sú tmavé škvrny, neskôr sa pletivo rozpadá, puká a hnije, pričom sa cibuľa mení na vodnatú slizkú masu.
Alternaria porri (alternáriová škvrnitosť)
Huba, ktorá sa objavuje ako biele škvrny na listoch a stonkách cibule, ktoré sa neskôr menia na fialové škvrny so žltkastými okrajmi. Listy a stonky sa skrúcajú a postupne odmierajú. Choroba napáda najmä pór, ale možno ju pozorovať aj na cibuli, pažítke a šalotke. Infekcia vzniká najmä z infikovaných semien alebo zo zvyškov v pôde. Môžu byť napadnuté aj cibuľky, najmä na krčku, čo má za následok žltú až červenkastú vodnatú hnilobu.

Ako sa tieto choroby šíria?
Tieto choroby sa môžu šíriť rôznymi spôsobmi, najčastejšie cez napadnuté osivo, sadzačky a rastlinné zvyšky alebo pôdu. Preto je veľmi dôležité používať zdravé a morené osivo a rýchlo likvidovať napadnuté rastliny, aby sa zabránilo ich šíreniu.
Preventívne opatrenia proti hnilobe cibuľovín
ÚKSÚP odporúča niekoľko preventívnych opatrení, ktoré môžu pomôcť minimalizovať riziko hniloby cibuľovín:
- Striedanie plodín: Zabezpečte, aby ste cibuľoviny pestovali na rovnakom mieste najskôr po 4 rokoch.
- Správna hustota porastu: Dbajte na optimálnu vzdialenosť medzi rastlinami, aby sa zabezpečila dostatočná cirkulácia vzduchu a zabránilo sa šíreniu chorôb.
- Minimalizácia hnojenia dusíkom: Prehnojenie dusíkatými hnojivami oslabuje rastliny a zvyšuje ich náchylnosť na choroby.
- Odstraňovanie napadnutých rastlín: Napadnuté rastliny je nutné okamžite odstrániť a zlikvidovať ich mimo záhrady, ideálne na kompostovisku.
Ochrana cibuľovín počas zberu a skladovania
Správna manipulácia s cibuľou počas zberu a skladovania je kľúčová na zníženie rizika hniloby:
- Zber cibule: Zbierajte cibuľu, keď 2/3 vňate poľahne, a to za suchého počasia, aby ste minimalizovali riziko poškodenia.
- Sušenie cibule: Po zbere je dôležité dôkladne vysušiť cibuľu počas 5-10 dní. Odstráňte vňať až po úplnom dosušení.
- Skladovanie: Cibuľu skladujte v chladnom a suchom prostredí pri teplote okolo 1 °C a vzdušnej vlhkosti okolo 65 %.
Text: spracovala Mária Stromčeková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: signalizačná správa ÚKSÚP z 21.7.2025
Zdravím záhradkári. Prosím Vás o radu, ako sa sadia cibuľoviny (mám tulipány, ok…