Viete, ktoré rastliny zdobia záhradu v apríli? Z týchto si určite vyberiete

  • 08.04.2021

Jar je cítiť všade okolo nás. Záhrady sú plné kvitnúcich cibuľovín – tulipánov, narcisov, hyacintov, ale aj drobných scíl, puškínií, ladoničiek, modríc a ďalších, ktoré môžu tvoriť súvislé kvetinové koberce. Pozornosti sa dožadujú aj kvety typických jarných trvaliek a krov.

Viete, ktoré rastliny zdobia záhradu v apríli? Z týchto si určite vyberiete

Nastáva obdobie kvitnutia stromov, či už okrasných, alebo ovocných. Jednotlivé kvety dopĺňa sýta a svieža zeleň. Záplavu kvetín pritom nemusíme obdivovať len v záhonoch. V kvetináčoch, nádobách a debničkách v tomto čase bohato kvitnú sirôtky, nezábudky alebo sedmokrásky.

Hviezda mesiaca – Poniklec obyčajný (Pulsatilla ‘Pulsar Violet Shades’)

Táto krásne kvitnúca nevysoká jarná trvalka otvára svoje jemné kvety akoby obalené páperím s prvými hrejivými dňami. Prosperuje na slnečných, teplejších a skôr suchších miestach, v skalkách, na kvetinových múrikoch, na okraji kvetinových záhonov aj v kamenistej, ale priepustnej pôde. Nevyhovuje jej prílišné vlhko.

S vekom atraktivita ponikleca stúpa, kvetov je viac a trs je bohatší. Keď má ideálne podmienky, dožíva sa aj 10 rokov. Po odkvitnutí rastlina vytvára krásne súplodia, ktoré sú jej ďalšou ozdobou. Počas sezóny túto trvalku zdobí trs delených listov. Ideálne je si vysadiť do skupiny aspoň tri rastliny.

Poniklec

Výška × šírka: 30 × 30 cm

Pútavá farebnosť

Počas jari rozkvitá veľa pekných a nenáročných trvaliek, ktoré sú známe aj takmer nepoznané. Uplatnia sa v kvetinových záhonoch, skalkách, predzáhradkách a mnohé aj v kvetináčoch. Typické sú pre ne sýto sfarbené kvety, ktoré pútavo rozžiaria aj tú najmenšiu plochu. Vyberte si tie najkrajšie a rozpútajte v záhrade prvý tohtoročný farebný ohňostroj.

Kamzičník východný (Doronicum ‘Little Leo’)

Táto vďačná trvalka ponúka nádherné žlté kvetné úbory, ktoré dopĺňa svieža zeleň listov. Vytvára husto olistené trsy, každoročne prináša viac kvetov. Potrebuje slnečné miesto s vlhkou, humóznou a priepustnou pôdou. Kamzičník môžeme v záhone kombinovať s cibuľovinami aj dvojročkami, napríklad s modro kvitnúcimi nezábudkami. Vynikne aj pri chodníkoch, jazierkach a v skalkách.
Výška × šírka: 35 × 30 cm

shutterstock 582144334
Kamzičník a nezábudka alpská

Nezábudka alpská (Myosotis alpestris)

Vďačná dvojročka, ktorá sa svojimi drobnými tmavomodrými kvetmi výborne hodí ku kamzičníku. Na ideálnych miestach sa rýchlo rozmnožuje samovýsevom, a tak sa často objavuje vo väčších množstvách. Na jar si však môžeme vysadiť aj predpestované rastliny nezábudky. Vyhovuje jej slnečné miesto alebo polotieň, humózna, vlhká a priepustná pôda.
Výška × šírka: 25 × 20 cm

Vďační spojenci

V apríli sa môžeme tešiť aj pohľadom na rozkvitnuté tulipány. Existuje veľa druhov a odrôd, v záhrade môžeme mať presne také, aké sa nám páčia. Tulipány si však zaslúžia aj dobrú spoločnosť. Poskytnú ju jarné trvalky, dvojročné rastliny alebo iné cibuľoviny, výborne im svedčí napríklad kombinácia s modricami.

Tulipán (Tulipa ‘CHINA PINK’)

Atraktívny tulipán, ktorý vynikne v menších a väčších skupinách a kvitne dlho. Má pevné a relatívne trváce kvety. Pôsobivé je jeho spojenie s modricami. Cibule do záhonu môžeme zakomponovať na jeseň, teraz sa dajú vysadiť predpestované rastliny.
Výška × šírka: 30 × 15 cm

Tulipány a modrice
Tulipány a modrice

Modrica arménska (Muscari armeniacum)

Je to vďačná nižšia cibuľovina. Veľmi bohato kvitne a kvety príjemne voňajú. Darí sa jej na slnečnom alebo polotienistom mieste s mierne vlhkou, výživnou a priepustnou pôdou. Časom vytvára súvislé porasty. Uplatní sa na okraji záhonov alebo aj vo väčších skalkách.
Výška × šírka: 20 × 30 cm

Osamelá tanečnica

V sortimente jarných cibuľovín a hľuznatých rastlín nájdeme aj mnohé menej známe a nie tak často pestované druhy. Dajme im v záhradách šancu a vyskúšajme ich pestovať. Vytvorme im ideálne podmienky a umiestnime ich na viditeľné miesto, kde v čase kvitnutia upútajú.

Korunka kockovaná (Fritillaria meleagris)

Jemne a nežne pôsobiaca málo pestovaná jarná cibuľovina zaujme sklonenými zvončekovitými kvetmi. Sú červenkastej až fialovej farby so šachovnicovou kresbou a vynímajú sa na konci dlhých stoniek.

Korunka kockovaná

Korunka sa uplatní na polotienistých miestach s humóznou a mierne vlhkou pôdou, pri jazierkach a v skalkách. Teraz na jar si môžeme vysadiť predpestované sadenice.
Výška × šírka: 30 × 15 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifaf/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?