Otestovali sme test kliešťa

  • 05.06.2018

Ročná dcéra schytala kliešťa. Na záhrade pod lesom počas grilovačky v záhradkárskej oblasti v bratislavskej Dúbravke. Bola to zrejme ešte nymfa. Držala – ako ináč – ako kliešť.

Otestovali sme test kliešťa

Karta na vyberanie kliešťov

Pinzetou sa nedarilo, tak som prvýkrát vyskúšala kartu na vyberanie kliešťov, čo mi minulý rok ponúkli v lekárni, keď som si pýtala čosi praktické, čo môžem mať vždy poruke. Karta sa osvedčila, celý kliešť bol von, ešte behal po krabičke. Miesto sme poriadne vydezinfikovali a ostáva len čakať a pozorovať, či stihol čosi preniesť alebo nie.

Kliešť

Kliešť v laboratóriu

Lenže! Bola som zvedavá, ako funguje testovanie kliešťa. Vybrala som asi najznámejšie pracovisko, kde to na Slovensku robia.


Otestovali sme test kliešťa

Zašli sme na Virologický ústav Slovenskej akadémie vied, na vrátnici nás poslali na poschodie na Oddelenie rickettsiológie.

Otestovali sme test kliešťa

Pani, ktorá má túto „službu“ na starosti, nás najprv upozornila, že vzorky preberajú len od 8:00 do 9:00. My sme prišli 10:30, ale bola veľmi milá a neposlala nás preč. Pýta sa, či máme vypísaný objednávkový formulár. Vravím, že nie, link na stránke nefunguje. Pripustila, že polroka už upozorňujú u nich niekoho kompetentného, aby to dal do poriadku a stále nič.

Prichádza ďalšie upozornenie: „Zvýšila sa suma. Z 15 na 20 EUR . A aktuálne nerobíme test na encefalitídu.“ Nahlas konštatujem: „Aha, vyššia suma, menšia analýza.“ Súhlasne sa pousmiala. Odniesla kliešťa, vypísala som formulár, pridelili nám variabilný symbol pre platbu prevodom, nášho kliešťa začnú skúmať až po úhrade . V základnom poplatku sú teda borélie a rickettsie.

Otestovali sme test kliešťa

O dva dni ťukol email, tempo bolo teda nečakane závratné. Vyšli pozitívne výsledky na prítomnosť borélie. V texte analýzy uvádzajú, že riziko infekcie sa pohybuje na úrovní 1-5 %. A špeciálne nízka pravdepodobnosť pokiaľ doba prisatia nepresiahla 24 hodín.

Analýzu na prítomnosť encefalitídy robia viaceré súkromné laboratóriá v Česku. Pani z SAV tvrdila, citujem:  „v Českých Budějovicích za 150 eur“. V Českých Budějovicích je naozaj laboratórium (www.kliest.eu), kde to robia, ale nestojí to toľko. Majú komplikovaný cenník, podľa toho aký mix vyšetrenia kliešťa si človek vyberie. Pokiaľ však len samotnú encefalitídu, to vyjde na 37 €. No laboratórií je viac, ceny sú nižšie i vyššie.

Otestovali sme test kliešťa

Ja som dala kliešťa otestovať zo zvedavosti. Bez ohľadu na výsledok robím to isté, čo by som robila aj keby na test nešiel. Sledujem dieťa a zvažujem kontrolný krvný odber približne 6 týždňov po vybratí kliešťa. Nikde som nenašla informáciu, kedy je investícia do testu vyslovene odporúčaná. Kto je magnet na kliešte a vyberá si ich aj 20 za sezónu asi tento typ služby využívať nebude.

Ako sa chrániť

Ale teda začala som deckám aj sebe na ponožky kvapkať čajovníkový olej, na striedačku s levanduľovým.A vyrobili sme ešte do rozprašovača domáci odpudzovač z rozmarínu a vínneho octu.

Otestovali sme test kliešťa

Hrsť čerstvého a trošku aj sušeného rozmarínu som zaliala litrom vriacej vody.

Otestovali sme test kliešťa

Lúhovalo sa to niekoľko hodín do úplného vychladnutia.

Otestovali sme test kliešťa

Cez gázu precedené, primiešaná jedna lyžica vínneho octu.

Otestovali sme test kliešťa

Šup s tým do rozprašovača. Skladujeme v chladničke. Striekam tým napríklad aj kočík odspodu. Aby sme využili proti kliešťom viaceré dary záhrady, ešte chystáme vrecúška s feniklom. Keď už smrdieť, tak smrdieť kliešťom.

Otestovali sme test kliešťa

 

Text a foto: Martina Töröková

 

Najnovšie diskusie