Vysádzajte kedykoľvek: Kontajnerové ríbezle nemusia čakať na jar či jeseň
Záhradné centrá ponúkajú dnes už široký sortiment ovocných výpestkov v kontajneroch, ktoré nám umožňujú ich výsadbu aj počas vegetačného obdobia. Nemusíme čakať na jarný či jesenný termín.
Kontrolný zoznam
Materiál:
- sadenice v kontajneroch
- zásobné hnojivo na báze rohoviny
Náradie:
- rýľ
- krhla s vodou
- lopatka
- rukavice
Postup
1. MLADÉ VÝHONY
Na tejto sadenici sú krásne viditeľné vyrastajúce mladé výhony, ktoré budú onedlho tvoriť základ kra. Vitálny rast urýchli vstup do plodnosti.
2. JAMA
Pôdu si pred výsadbou pripravíme – mala by byť prevzdušnená, vyrovnaná a bez burín. Do nej vykopeme asi o 5 cm hlbšiu jamu, ako je výška kontajnera.
3. ZEMINA
Rýľom dôkladne rozdrobíme aj zeminu, ktorú sme vybrali z pôdy pri výkope jamy a ktorou budeme sadenicu opäť zasýpať.
4. ZÁSOBNÉ HNOJIVO
Na spodok jamy nasypeme hnojivo na báze rohoviny. Takéto hnojivo nespáli korene a vďaka postupnému uvoľňovaniu živín pôsobí ako zásobné hojenie.
5. ŽIVINY DO ZEMINY
Za hrsť hnojiva pridáme tiež do vykopanej zeminy. Vďaka tomu sa nám pri jej prisýpaní ku koreňom dostane hnojivo do celého profilu koreňového systému.
6. KOREŇOVÝ BAL
Sadenicu opatrne vyberieme z kontajnera, aby sme nenarušili vybudovaný koreňový systém. Ešte pred výsadbou vložíme koreňový bal asi na hodinu do vedra s vodou.
7. DO JAMY
Sadenicu vložíme do jamy, priamo na zásobu ekologického hnojiva. Mala by byť umiestnená približne o 5 – 10 cm hlbšie pod úrovňou terénu, ako rástla v kontajneri.
8. PRISYPANIE
Vykopanou zeminou opatrne prisypeme sadenicu, pričom ju zo všetkých strán dôkladne, ale jemne pritláčame ku koreňovému balu.
9. VYSADENIE
Vďaka hlbšej výsadbe rastlina lepšie kotví v pôde a na podzemných častiach výhonov si v krátkej dobe vybuduje ďalšie korene, ktoré obohatia jej koreňový systém.
10. ZÁLIEVKA
Každú vysadenú sadenicu dôkladne zalejeme dažďovou vodou, čím opäť prispejeme k eliminácii stresu a zabezpečíme jej bezproblémové ujatie.
11. BEZ REZU
Sadenice vysadené z kontajnerov nie je potrebné zrezať, nakoľko majú dobrú rovnováhu medzi nadzemnou a podzemnou časťou.
Dobré rady
Na istotu
Kontajnerované výpestky sú drahšie ako tie voľnokoreňové, no môžeme ich vysádzať takmer celoročne, samozrejme, s výnimkou mesiacov s trvalo premrznutou pôdou. Nespornou výhodou je tiež 100-percentná ujateľnosť týchto výpestkov, čo kompenzuje negatívum potreby vyššej investície.
Iba v kontajneri
Niektoré ovocné druhy sa predávajú výhradne v kontajnerovanej forme. Patria medzi ne napríklad brusnice, zemolez kamčatský, schizandra čínska, kustovnica čínska, rakytník či aktinídie. Čoraz častejšie sa tento druh výpestkov stáva štandardom aj v prípade druhov drobného ovocia, ako sú ríbezle, egreše, maliny, černice či malinočernice. V tejto forme však nájdete už úplne bežne na pultoch záhradných centier aj prakticky všetky druhy veľkého ovocia, čo nám atraktívne rozširuje čas ich výsadby.
Prečo sadiť v lete?
Dôvodov môže byť viacero. Niekto radšej zainvestuje do drahšieho materiálu so zaručeným ujatím, iný na jar ešte nemal vyrovnaný či vysporiadaný pozemok a ďalší to počas jarnej výsadbovej sezóny jednoducho nestihol a nechce sa mu premárniť celú jednu vegetáciu čakaním na jesennú výsadbu. Dôvody tejto výsadby sú rôzne, každopádne je však dobre, že túto možnosť máme.
Pohodlnejšia výsadba
Samotná výsadba je v podstate veľmi podobná výsadbe voľnokoreňového výpestku. Odlišuje sa drobnosťami, odpadá napríklad rez koreňov a nadzemnej časti. Dôraz treba klásť na dôkladnú a pravidelnú zálievku, na ktorú sú takéto sadenice vďaka bohatému obrastu veľmi náročné.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobrý deň. Prosím vás neviete o akú chorobu ríbezlí môže ísť? Objavilo sa nám t…