Vyskúšajte osvedčenú exotiku - ázijské hrušky

  • 30.08.2017

Napriek exotickému vzhľadu ide o ovocný druh veľmi jednoducho pestovateľný aj v našich podmienkach. Botanicky ich zaraďujeme do druhu Pyrus pyrifolia a s úspechom ich môžeme pestovať dokonca aj v najchladnejších regiónoch Slovenska.

Vyskúšajte osvedčenú exotiku - ázijské hrušky

Na rozdiel od našich klasických európskych hrušiek nemajú tie ázijské afinitu s dulou. Je preto potrebné ich pestovať na klasických hruškových podpníkoch. Netreba sa však báť silnejšieho rastu. Ázijské hrušky vstupujú veľmi skoro po výsadbe do plodnosti, ktorá je každoročne pravidelná a vysoká. To následne oslabuje rast stromov, vďaka čomu je možné ich pestovať aj v intenzívnych pestovateľských tvaroch, ako sú štíhle či superštíhle vretená. Optimálne im však vyhovujú klasické korunkové tvary, na ktorých poskytujú vysoké úrody.

Stromy vysádzame v obvyklom výsadbovom termíne, čiže v jarných a jesenných mesiacoch. V prípade kontajnerovaných výpestkov je možná celoročná výsadba, samozrejme s výnimkou mesiacov s trvale premrznutou pôdou. Po výsadbe je potrebné stromy dôkladne zalievať a zrezať povýsadbovým rezom. Tvarovaciemu rezu sa venujeme aj v ďalších rokoch. Vďaka skorému vstupu do plodnosti a výške úrod majú totiž stromy sklon presmerovať tok všetkej čerpanej vody a živín do vyvíjajúcich sa plodov, a to na úkor tvorby nových výhonov. Z tohto dôvodu treba najmä v prvých rokoch po výsadbe silnejšie regulovať násadu plodov rezom.

Vyskúšajte osvedčenú exotiku - ázijské hrušky

Starostlivosť počas roka

Veľmi dôležitá je prebierka plodov. Ázijské hrušky sú totiž nadpriemerne rodivé, každoročne majú založenú vysokú násadu plodov. V prípade vynechania prebierky plodov by tieto nedorástli do požadovanej veľkosti, silná redukcia množstva je preto potrebná každý rok. Zvláštnosťou je tiež fakt, že aj v prípade ponechania stromov bez prebierky nezvykne pri ázijských hruškách dochádzať k alternácii plodnosti a v následnom roku nasadia opäť nadmernú úrodu.


Na následné ošetrovanie v období plodnosti nie sú stromy ázijských hrušiek náročné. Vďaka hlbokému kolovitému hruškovému koreňu hospodária stromy veľmi dobre s pôdnou vlahou. V prípade intenzívnych výsadieb im môžete vybudovať doplnkovú závlahu, v bežných výsadbách sa uspokoja aj s občasným zaliatím v suchších obdobiach roka. Proti chorobám a škodcom sú ázijské hrušky značne odolné, vďaka čomu je možné ich pestovať prakticky bez postrekov. V prípade výskytu napadnutia je ich ochrana zhodná s ochranou našich klasických hrušiek.

Ázijské hrušky
Kvety ázijskej hrušky

Plody

Majú zväčša guľatý tvar, pripomínajúci jablká. Aj preto ich často označujú za jablkohrušky. Bežný hovorový výraz pre ne je však nashi (čítať „naši”). Charakteristickou črtou plodov sú výrazné lenticely pokrývajúce povrch plodov. Šupka je sfarbená v závislosti od odrody nažlto, oranžovo či hnedo, množstvo odrôd má povrch šupky typicky hrdzavý. Plody sú charakteristické tiež vynikajúcou chuťou. Tá je sladká, exoticky aromatická, mnohé odrody pripomínajú šampanské. Dužina je chrumkavá a nadpriemerne šťavnatá, čo zvyšuje zážitok z chuti. Konzumujú sa prevažne v čerstvom stave.

Jednotlivé odrody majú rozdielnu lehotu skladovania, na čo treba myslieť a prednostne konzumovať odrody skladovateľné kratšie. Plody možno tiež zavárať či muštovať. Veľmi kvalitný a chutný je tiež destilát z ázijských hrušiek, ktorého výťažnosť sa pohybuje na úrovni 6 %.

Ázijské hrušky
Násada plodov

Skoré odrody

Kosui

Kosui
Kosui

Silne rastúca odroda. Vytvára malé plody so splošteným tvarom a hmotnosťou do 100 g. Šupka je tenká, hrdzavá, svetlobronzovej farby, s početnými lenticelami. Dužina je bielo-krémová, veľmi šťavnatá, menej pevná, jemná, sladká, veľmi aromatická. Zber je v polovici júla. Odroda je citlivá na roztoče, proti ktorým vyžaduje dôslednú ochranu.

Shinseiki

Shinseiki
Shinseiki

Vytvára veľmi veľké, pevné, guľaté plody. Šupka je hladká, lesklá, žltozelenej farby. Dužina je jemná, málo aromatická. Skladovateľnosť je veľmi dobrá – cca 3 mesiace. Odroda sa vyznačuje silným rastom, je tiež veľmi dobrý opeľovač. Patrí medzi najperspektívnejšie odrody, nevýhodou je málo výrazná chuť.

Hosui

Hosui
Hosui

Odroda z japonského šľachtenia, pomerne nová, veľmi populárna najmä v Japonsku a Kalifornii. Plody sú veľmi veľké, šupka je hrdzavá, tmavobronzová. Dužina plodov je jemná, šťavnatá, aromaticky sladká, s malým obsahom kyselín. Zber je začiatkom augusta, skladovateľnosť je 4 až 6 týždňov. Rast je extrémne silný, vytvára divoké voľne rastúce koruny. Dosahuje vhodnú rovnováhu medzi chuťovými a pestovateľskými vlastnosťami.

Tama

Tama
Tama

Odroda dozrieva koncom augusta až začiatkom septembra. Plody sú veľké, guľovité s hmotnosťou 150 – 200 g. Šupka je žltá, v úplnej zrelosti zlatožltá, hladká, matná. Dužina je bielo-krémovej farby, sladkastej, slabo korenistej chuti, silno vodnatá. Skladovanie v chladiarni je možné 8 až 12 týždňov.

Nijisseiki

Nijisseiki
Nijisseiki

Najchutnejšia a najpopulárnejšia odroda v Japonsku a Kalifornii. Plody sú guľaté, stredne veľké až veľké, atraktívne, rastúce v zhlukoch. Šupka je hladká, lesklá, svetlej žltozelenej farby, s malým počtom lenticel. Dužina je bielo-krémovej farby, pevná, chrumkavá, veľmi šťavnatá, sladká a voňavá. Dozrieva v polovici augusta, plody sú náchylné na otlačenie pri zbere. Skladovateľnosť je veľmi dobrá – až 6 mesiacov. Rast je stredne silný. Odroda je veľmi dobrý opeľovač. Je ťažké dosiahnuť rovnomernú veľkosť plodov, jej popularita však plne kompenzuje tento nedostatok. S podpníkom P. communis má zlú afinitu, preto je nevhodný, odporúčajú sa podpníky P. betulaefolia, P. calleryana a P. serotina.

Stredne skoré odrody

Shinko

Shinko
Shinko

Rast odrody je zo začiatku silný, po nástupe do rodivosti slabý. Je veľmi úrodná a dobre sa tvaruje. Plody sú veľké, guľaté až nepatrne sploštené. Šupka je hrdzavá, tmavá, hnedozelenej až bronzovej farby, so stredným množstvom lenticel. Dužina je veľmi jemná, sladká, rozplývavej chuti. Vynikajúcu chuť dosahuje najmä v najteplejších oblastiach. Dozrieva v prvej dekáde septembra, skladovateľnosť plodov je maximálne 2 mesiace.

Ya Li

Ya Li
Ya Li

Populárna čínska odroda hruškovitého tvaru. Šupka je zelenej farby a je veľmi náchylná na otlačenie. Jej predaj sa preto uskutočňuje v špeciálnych mäkkých sieťkach. Kvitne veľmi skoro, vďaka čomu vyžaduje v okolí opeľovača kvitnúceho v rovnakom období. Vhodným opeľovačom sú odrody Tsu Li a Seuri. Chuť je sladká a jemnejšia ako v prípade ostatných odrôd. Pri správnej výžive a prebierke dokážu plody dosiahnuť hmotnosť až 280 – 340 g. Je najviac importovanou čínskou odrodou a poznáme ju aj z našich hypermarketov. Zberá sa na prelome augusta a septembra, skladuje sa do februára a po celý čas skladovania si dokáže udržať zelenú farbu. Stromy sú veľmi produktívne, silno rastúce, vyhovuje im akýkoľvek hruškový podpník. Do rodivosti sa dostáva neskôr ako väčšina japonských odrôd.

Man San Gil

Man San Gil
Man San Gil

Plody sú stredne veľké, svetložltého sfarbenia. Šupka je lenticelami pokrytá nevýrazne. Plody dozrievajú koncom prvej dekády septembra. Odroda je veľmi jednoducho pestovateľná, rodí bohato a pravidelne.

Chojuro

Chojuro
Chojuro

Staršia odroda strácajúca popularitu. Plody sú ploché, pevné, hnedooranžovej farby, šupka má málo lenticel. Dužina je biela, šťavnatá, hrubozrnná, sladkastá, jemne aromatická, veľmi dobrej chuti. Odroda má vysokú rodivosť. Rastliny sú odolné proti chrastavitosti. Zberá sa v strede augusta na začiatku žltohnedého sfarbovania, plody sú náchylné na otlačenie a môžu sa skladovať až 5 mesiacov.

Niitaka

Niitaka
Niitaka

Plody sú veľmi veľké (charakteristická črta odrody), pevné s hmotnosťou až 200 g. Šupka je matná, svetlobronzová. Dužina je pevná, veľmi šťavnatá, jemnej, sladko-korenistej chuti. Zber odrody je začiatkom septembra, skladuje sa približne 2 mesiace. Odroda je vysokoproduktívna. Nevhodný je podpník P. communis, odporúča sa používať P. betulaefolia.

Neskoré odrody

Kumoi

Kumoi
Kumoi

Veľmi neskorá kvalitná odroda. Rast stromov je silný, stromy sú dobre tvarovateľné. Plody sú veľké, s hrdzavou šupkou. Farba je svetlobronzová až tmavohnedá, lenticelami je pokrytá stredne. Dužina jemná, jemne voňavá. Dozrieva v poslednej dekáde októbra, skladovateľnosť je 8 až 10 týždňov.

Kunt Chant Chu

Kunt Chant Chu
Kunt Chant Chu

Patrí medzi veľmi neskoré odrody. Plody sú stredne veľké až veľké, šupka je svetlohnedej farby, so stredným množstvom lenticel. Dozrieva v poslednej dekáde októbra.

Large Korean

Large Korean
Large Korean

Ako už hovorí samotný názov, ide o veľkoplodú kórejskú odrodu. Plody často dosahujú váhu blížiacu sa až k 1 kg. Napriek svojej masívnosti sú veľmi šťavnaté a majú výrazne sladkú a lahodnú chuť. Farba plodov je hnedá.

 

 

Text a foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Nekupujte zakoreňovací stimulátor, vyrobte si vlastný!
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Čo ešte stihnúť na prelome marca a apríla? Tieto práce v záhrade sú dôležité
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Bahniatka patria k jari. Viete, kde ich hľadať a ako si ich vypestovať?
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen? Toto je pre úspech kľúčové
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen? Toto je pre úspech kľúčové