Z ktorých kvetov môžeme odoberať semienka a rozmnožiť ich tak?

  • 22.09.2019

V záhrade nám to teraz parádne kvitne. Radi by sme si však niektoré druhy dopestovali aj sami – zo semienok. Viete nám poradiť, z ktorých rastlín sa oplatí semienka odobrať a dopestovať si ich? 

Semienka kvetov v miske

Veľmi dobre sa množia semenami trvalky, ktoré práve kvitnú. Vďačné sú gailardie, úplne nenáročné rebríčky či okrasné maky. Veľmi efektné sú floxy. Trocha náročnejšie to je pri orlíčkoch a veterniciach, ale aj z tých sa oplatí skúsiť vziať semeno. V princípe však poskytujú najväčšie možnosti letničky, ktoré každoročne opakujú svoj vývojový cyklus.

Mohlo by vás zaujímať: 10 rastlín ideálnych do predzáhradky

Veľmi ľahko a efektívne získate semená z druhov, ako sú slnečnice, krasule, astrovky, nechtíky, klinčeky, rudbekie a povojníky. Rozmnožiť si však môžete aj georgíny, limonky, slamihy a nocovky. Tak či onak, semená zberajte vždy počas suchého a slnečného počasia a nechajte ich vysušiť. Rôzne semená však neumiestňujte vedľa seba na jeden papier, aby sa nepomiešali. Po usušení a uložení do papierových vrecúšok uskladnite semená na chladnom a suchom mieste.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli