Bohato kvitnúce floxy: Rozmnožte ich pre priateľov z odrezkov

  • 07.06.2019

Máte bohato kvitnúce odrody, ktoré vám priatelia závidia? Potešte ich a rozmnožte im floxy z odrezkov. Použite substrát na rozmnožovanie, ktorý vám zostal z pestovania priesad a nebude vás to stáť ani cent.

Kvitnúci flox na kamennom múriku

Kontrolný zoznam

Materiál:

substrát na rozmnožovanie 10 l
perlit 3 l
stimulátor
plastové nádoby na zakoreňovanie

Náradie:

záhradnícka lopatka
záhradnícky nožík

rukavice
podnos na miešanie substrátu

Náročnosť: **
Čas: 1 hodina
Ľudia: 1
Obdobie: prelom jari a leta 

Ako rozmnožiť floxy z odrezkov

1. ODBER

Odoberanie odrezku z floxu

Odrezky odoberáme z odkvitnutých rastlín a vôbec pritom nezáleží na tom, či rastú v skalke alebo v nádobe.

2. ODREZKY

Odrezok z floxu

Mali by byť dlhé maximálne 10 cm, vyzreté, nie mäkké. Najlepšie sú odrezky zo slnečnej strany. Na odber použijeme čistý nôž alebo nožnice.

3. STIMULÁTOR

Odrezok z floxu v stimulátore rastu

Z koncov odrezkov odstránime listy a necháme ich chvíľu zaschnúť. Potom ich namáčame do práškového stimulátora a jemne oklepávame.

4. SUBSTRÁT

Substrát na rozmnožovanie floxov

Pripravíme si rozmnožovací substrát. Môžeme si ho aj namiešať z rašeliny a piesku v pomere 1:1. Pridáme aj trocha perlitu, čím ho prevzdušníme.

5. NAPLNENIE

Nádoba na výsevy s rastlinkou floxu

Substrátom naplníme nádobu a pomocou kolíka alebo starej ceruzky vyhĺbime jamky. Predídeme tak zotretiu stimulátora z odrezka.

6. PRITLAČENIE

Odrezok floxu v miske so substrátom

Odrezok vložíme do jamky a opatrne pritlačíme smerom do stredu. Dosypeme substrát tak, aby sme odrezok nezlomili či nepoškodili.

7. DOKONČENIE

Odrazky floxov vo výsevnej miske so substrátom

Postupne takto naplníme odrezkami celú nádobu či plató. Nezabudneme označiť, aký druh, prípadne odrodu floxu rozmnožujeme.

8. ZÁLIEVKA

Zalievanie vysadených odrezkov floxu

Napichané odrezky opatrne zavlažíme a plató s odrezkami umiestnime do pareniska, kde floxy do dvoch týždňov zakorenia.

9. OSTRIHANIE

Zrezanie floxu

Po tom, ako odoberieme z floxu odrezky, môžeme ho ešte zrezať asi na polovicu. Vďaka tomu zostane flox kompaktný a o rok opäť krásne rozkvitne.

10. ROŽEC

Rožec na hriadke

Podobne môžeme rozmnožiť aj túto peknú skalničku. Výborne sa na to hodia odrezky po jarnom reze. Rovnaký princíp platí aj pri rozchodníku.

11. IBERKA

Iberka v záhrade

Odrezkami ako pri floxe môžeme rozmnožiť aj ďalšiu skalničku – vždyzelenú iberku. Odrezky dlhé aspoň 5 cm odoberáme z odkvitnutých rastlín.

Odborník radí:

Počas zakoreňovania treba substrát s odrezkami udržiavať mierne vlhký. Vyššia vlhkosť vzduchu nie je potrebná.

O strihaní floxov si môžete prečítať v článku: Kedy strihať floxy

Flox šidlovitý

Flox šidlovitý (Phlox subulata) pochádza z USA a Kanady. Ide o rýchlo sa rozrastajúcu poliehavú trvalku. Kvitne na jar jednoduchými kvetmi, najčastejšie ružovej, bielej alebo fialovej farby. Kvety môžu byť aj viacfarebné a rôzne veľké. Rastlina je vysoká asi 10 cm, ale dorásť môže až do šírky 70 cm. Je mrazuvzdorná, nenáročná a vysádzame ju do skaliek, kvetinových múrikov, štrkových záhonov či na okraje chodníkov. Hodí sa aj na pestovanie v nádobách. Najlepšie sa jej bude dariť na slnečnom a teplom mieste s priepustnou pôdou. Okrem odrezkov ju môžeme rozmnožiť aj delením.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli