Záhrada, ktorá priláka včely: Viete, čo by v nej okrem kvetov nemalo chýbať?

  • 10.10.2021

Máme ovocné kríky a levandule a na oba druhy rastlín si zvykli chodiť vo veľkom včielky. Na pastvu im nechávame aj kúsok plochy, na ktorej nám počas sezóny kvitne facélia. Ako im ešte môžeme pomôcť počas každoročných horúčav?

Včela na kvete

Je veľmi príjemné, že myslíte aj na včely vo svojej záhrade. Skvelé, že im nechávate pastvu a je mi jasné, že vďaka tomu majú vašu záhradu na svojej letovej mape jasne zakreslenú.

Svoju záhradu pre ne ešte viac zatraktívnite, ak ku pastve pridáte aj napájadlo. Ak totiž majú pastvu aj vodu v jednej lokácii, budú sa u vás zdržiavať ešte viac. Spoločne komunikujú a navzájom si dávajú signály, ktorými lokalizujú – nielen pastvu, či zdroj potravy, ale aj vodný zdroj. Ak teda nebudú musieť po vodu lietať preč a všetko nájdu u vás, budete veľmi navštevovaná destinácia.

Napájadlo pre včely

Napájadlo pre včely zhotovíte jednoducho

Napájadlo pre včely nesmie byť veľká plocha vodnej hladiny a ani pohyblivá vodná hladina, akú má napríklad klasické záhradné jazierko s cirkuláciou vody.

Napájadlo pre včielky je celkom jednoduché a zhotovíte ho ľahko – napríklad tak, že do plastovej vaničky od zmrzliny alebo plytkej keramickej misky dáte klasické okruhliaky riečneho štrku (hrubšiu frakciu) a zalejte ich vodou. Vody by však malo byť tak akurát, aby nevznikla súvislá vodná hladina, ale aby medzi okruhliakmi boli medzery s vodou. Plocha okruhliakov by nad plochou vodnej hladiny mala zľahka prevažovať, aby mohli včielky pohodlne pristávať bez rizika, že ich voda stiahne. No a samozrejme – vodu treba pravidelne dopĺňať, pretože viac ako vypijú včielky, sa z napájadla voda skôr vyparí.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hmyz | kvety | včely

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli