Ako do záhrady prilákať včely?

  • 14.03.2020

Čítal som, že je v súčasnosti veľký problém s včelami, že masovo hynú a je ich nedostatok. Máme záhradu na kraji mesta a všimol som si, že tam včelu vidím veľmi zriedkavo. Možno to nesúvisí s týmto všeobecným problémom, ale môžete mi poradiť, ako včely do záhrady prilákať?

Včela prilietajúca na kvet

Máte pravdu, v globálnom meradle sú včely ohrozené, vo vašom prípade však vplýva na ich absenciu hlavne poloha záhrady a to, že blízko nie sú úle. Otázka na telo – neuvažovali ste nad tým, že by ste chovali čo i len jednu rodinu? No ak máte malú záhradu a nemáte žiadne skúsenosti so včelami, včelí úľ si asi do záhrady nepostavíte.

Potom je tu ešte jedna možnosť – prilákajte včely do záhrady druhmi rastlín, ktoré im poskytujú hojnosť peľu. Samozrejme, v hojnej miere sú to ovocné stromy a kry, ale aj bylinky, ako je dúška materina, hluchavka, kostihoj, pľúcnik či ozdobné kry a polokry, ako je skalník, vres a vresovec, či skalničky a trvalky ako lomikameň, zvončeky, tarica či konvalinky. Veľmi atraktívne sú aj druhy dvojklíčnolistových bylín, ktoré bežne rastú na lúkach, no na prísne pestovanom trávnom koberci ich nenájdeme – púpava a ďatelina. Preto by ste mali oželieť aspoň časť svojho „golfového“ trávnika a nechať rásť vo svojej záhrade prirodzenú kvetinovú lúčku.

Ďalšou možnosťou, ako zabezpečiť opeľovače v záhrade, je nákup čmeľov, alebo prilákanie motýľov kvitnúcimi krami, ako je budleja či muchovník. Včely sú však včely…

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku