Prečo vysádzať „včelárske“ rastliny? Lebo to pomôže nielen hmyzu, ale aj nám

  • 27.12.2020

Vysadiť vo vlastnej záhrade včelárske rastliny, čiže druhy bohaté na produkciu peľu a nektáru, je výhodné nielen pre včelárov, ale aj pre každého záhradkára.

Dom na vidieku, kvetinová záhrada

Prilákame totiž nimi do záhrady včely, aby najmä v obdobiach kvitnutia úžitkových rastlín prilietali opeliť ich a zaistili nám tak podstatne vyššiu a kvalitnejšiu úrodu. Mnohé ovocniny aj zelenina sú totiž cudzoopelivé, a teda závislé od prenosu peľu z iných stromov. Opelenie môže realizovať jedine hmyz.

Vysádzať sa dajú takmer kdekoľvek

Tieto rastliny môžu pritom byť súčasťou okrasnej výsadby, dajú sa využiť najmä na vytvorenie voľne rastúcich živých plotov a predelov slúžiacich ako veterná ochrana chúlostivých rastlín. Môžu tvoriť zelené kvitnúce steny, lemovať chodníky, pohľadovo zakryť kompostovisko alebo priehľad od susedov či z ulice. Navyše, niektoré z nich, s vyšším obsahom silíc, záhradu spríjemňujú svojou vôňou.

Divých včiel samotárok a čmeliakov je v našej prírode v dôsledku chemizácie už málo. Vysadením včelárskych rastlín im môžeme zabezpečiť celkom slušný miestny zdroj obživy.

Starý dom obrastený paviničom, divoká predzáhradka

Ako vyberať

Pri výbere „včelárskych“ rastlín berieme do úvahy nielen potreby včiel, ale aj pôdne a klimatické podmienky lokality. Vybrané rastliny by mali byť dostatočne odolné proti škodcom a chorobám, aby sme ich nemuseli chemicky ošetrovať a ohrozovať tak životné prostredie, včely a v konečnom dôsledku aj seba samých. Dobrým návodom pri výbere je i termín kvitnutia. Vysádzame ich tak, aby kvitli priebežne od skorej jari až do neskorej jesene. To dosiahneme pestrým výberom druhov stromov, krov, trvaliek, cibuľovín a hľuznatých rastlín, čo zároveň bude lahodiť oku záhradkára.

 

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: kvety | lúka | včely

Najnovšie diskusie