Zdegenerované plody ringloty. Čo to spôsobilo?

  • 04.08.2019

Na ringlote nám narástli takéto plody. Čo sa s nimi stalo?
Peter G., Pezinok

Grmaník slivkový

Ringlotu napadla hubová choroba – grmaník slivkový (Taphrina pruni) –, ktorá spôsobuje takéto typické znetvorenie plodov. V tomto štádiu sa postrek neodporúča, potrebný je dôkladný mechanický zber napadnutých plodov a deformovaných vetvičiek. Tie treba zničiť – buď spáliť v kozube, piecke, alebo zakopať v zadnej časti záhrady hlboko do pôdy. Vhodné bude aj pohrabanie a zlikvidovanie listov z postihnutého stromu po ich opadaní. Spóry huby ostávajú na kmeni a v púčikoch, kde prečkajú zimu. Vzhľadom na podobnosť choroby s kučeravosťou broskýň sa odporúča rovnaká chemická ochrana. V predjarí, keď sa začnú nalievať púčiky, je vhodný postrek meďnatými prípravkami – napríklad Kuprikolom 50. Druhé ošetrenie nasleduje zanedlho, pred kvitnutím (počas kvetu sa už nestrieka) prípravkami na báze fungicídnych látok mancozeb, napríklad Dithane DG Neo-Tec, alebo dodine – Syllit 65.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Ing. Anna Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?