Zimná vitamínová bomba: Dopestujte si listový kučeravý kel

  • 17.01.2020

Poznáte túto na pestovanie nenáročnú listovú zeleninu s charakteristickou chuťou? Je to jesenná až zimná vitamínová bomba pre náš organizmus.

Listový kučeravý kel

Listový kučeravý kel, ale aj jeho ozdobné kultivary môžeme pridávať do polievok, prívarkov, fašírok či do smoothie. Je tiež skvelou ozdobou slávnostných mís so slanými jedlami.

Výživová hodnota

Obsahuje vitamíny, najmä E, B, C, betakarotén, kyselinu listovú, vlákninu. Množstvo minerálov, hlavne vápnika, a aminokyselín pôsobí dobre na stavbu a regeneráciu tela.

Listový kučeravý kel v košíku

Ako ho pestovať

Kučeravý kel pestujeme ideálne ako následnú plodinu, napríklad po šalátoch. Vysievame koncom mája až do polovice júna do výsevných debničiek, tzv. jiffi zakoreňovačov alebo priamo do záhona do riadkov (hĺbka 1 – 2 cm). Výsevy môžeme preventívne ošetriť proti padaniu klíčnych rastlín, buď chemicky (napr. Previcur), alebo pomocou užitočných mykoorganizmov. Udržiavame ich vlhké. Semená klíčia 8 – 15 dní.


Keď majú rastliny dva pravé listy, rozsadíme ich na slnečný, dobre pripravený a organickými hnojivami vyhnojený záhon do sponu 50 × 50 cm. Keďže vydržia mrazy -10 °C až -15 °C, je táto plodina skvelá na jesenný a zimný zber. Kel je dvojročná rastlina, v druhom roku vykvitne a plodí drobné semená.

Tabuľka s termínmi výsevu a výsadby kelu

Ako zbierať listový kel

Vylamujeme iba listy, odspodu nahor, najlepšie tesne pred spotrebovaním. Dajú sa však i opláchnuť, osušiť, nakrájať a zamraziť.

Uskladnenie

Dva až tri dni vydržia aj v chladničke, zabalené do mokrej utierky či papiera a uložené v plastovej nádobke.

Listy kučeravého kelu

Viete, že…

… kel kučeravý patrí do čeľade kapustovitých? Prvé formy kapustovitej zeleniny sa konzumovali už v starom Egypte. Ďalšie výrazné šľachtenie prebehlo v Európe v stredoveku (12. – 15. storočie). Rastliny majú drobné semená, v jednom grame osiva sa nachádza približne 300 kusov semien.

2 tipy na prípravu kučeravého kelu

Kelové čipsy

Listy bez tvrdých častí roztrháme, rozložíme na plech. Pokvapkáme olivovým olejom. Pečieme pri 180 °C cca 15 minút, po vytiahnutí posypeme jemne nastrúhaným tvrdým syrom.

Listy kučeravého kelu na plechu na pečenie

Príloha

Listy bez tvrdých častí nakrájame, hodíme na rozpálený olej, pridáme rozdrvený cesnak, soľ, čierne korenie a krátko podusíme.

Naša voľba odrôd

  • Kapral – poloskorý, V: 40 – 60 cm
  • Kadet – poloneskorý, mrazuodolný do -15 °C, V: 60 – 80 cm
  • Scarlet – poloneskorý až neskorý, listy zeleno fialové, V: 80 – 120 cm
  • Husar – poloneskorý, V: 40 – 60 cm

Text: Ing. Martin Dokoupil
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania