Čierna škvrnitosť ruží (tmavé fľaky na listoch ruží)

Hnedé a čierne škvrny na listoch ruží spôsobuje čierna škvrnitosť. Rastliny chradnú, preto treba zakročiť.

Prejavy

Na listoch ruží sa po chladnejších a daždivejších dňoch tvoria tmavé, hnedé až čierne škvrny, tie sa postupne zväčšujú a rozširujú, listy začínajú žltnúť, schnúť a zakrátko opadávajú. Ak rastliny nie sú čo najrýchlejšie ošetrené dochádza k opadu veľkej časti listov. Rastlina je výrazne oslabená, riedko olistená, nevzhľadná a málo kvitne. Choroba napáda aj červienky (fotínie), ktoré tiež patria do čeľade ružovité.

Chemická ochrana

Použitie fungicídnych prípravkov, napríklad SYLLIT 65,MAGNICUR FUNGIMAT, Folicur AL (pri zistení prvých príznakov)

Ekologická ochrana

Postrek z odvaru z prasličky.

Prevencia

Zavlažovanie ideálne ráno len ku koreňom ruží, nie na listy, stonky alebo kvety. Pravidelné prihnojovanie kvalitným hnojivom pre ruže, každoročný minimálne jarný rez, odstraňovanie a likvidovanie všetkých opadaných listov ruží z povrchu pôdy, pestovanie na slnečných miestach s rýchlym prúdením vzduchu, výber odolných kultivarov, realizácia preventívnych postrekov od skorších jarných mesiacov.

čierna škvrnitosť; tmavé fľaky na listoch ruží; škvrny na fotínii; fotínia; červienka; škvrny na listoch červienky; opadávanie listov; žltnutie listov; schnutie listov; čierne škvrny na listoch ruže; hnedé škvrny na listoch ruže; choroby ruží