Múčnatka ružová (biely povlak na ružiach)

Biele až sivé povlaky na listoch a kvetných pukoch ruží spôsobuje múčnatka. Ako si s ňou poradiť?

Prejavy

Vytvára súvislejšie biele až šedasté povlaky na oboch stranách mladších listov ruží a kvetných pukoch. Šíri sa v teplom a suchšom počasí s vyššou vlhkosťou vzduchu. Napadnuté listy postupne žltnú, hnednú, skrúcajú sa, schnú a opadávajú. Rastlina je následne riedko olistená a nevzhľadná. Ochorenie sa väčšinou vyskytuje v máji až júni, veľakrát v období kedy po teplejších dňoch nasledujú chladnejšie a daždivejšie obdobia. Rozšírenie múčnatky podporuje aj zmáčanie listov pri večernom zavlažovaní, prípadne pri častom zavlažovaní na listy aj počas dňa.

Chemická ochrana

Opakované postreky náchylnejších kultivarov od mája do konca leta. Použitie prípravku Folicur AL (pri zistení prvých príznakov). Postrek treba aplikovať podľa návodu v čase kedy nesvieti slnko a nie sú avizované zrážky.

Ekologická ochrana

Ošetrenie prípravkom BIOTON

Prevencia

Pestovanie ruží na slnečných miestach s kvalitným prúdením vzduchu, vyvážený príjem živín, vyvarovanie sa nadmerného prísunu dusíka, zavlažovanie priamo ku koreňom, ideálne v ranných hodinách, pestovanie v redších sponoch, pravidelný rez na jar a jeseň, zber všetkých opadaných listov z okolia ružových kríkov.

múčnatka; biele povlaky; múčnaté povlaky; mladé listy; napadnuté listy ;žltnutie listov; usychanie listov; ruže; biele listy na ružiach; choroby ruží

Tagy: múčnatka | ruže