Poradíme vám účinné riešenie. Pozrime sa, čo hovorí Sanačná norma STN 73 0610 – sanácia vlhkého muriva.

Uvedený problém s vlhkosťou postihuje veľké množstvo vlastníkov starších stavieb. Na trhu je používaných množstvo odporúčaných stavebných a sanačných zásahov, ktorý je pre stavbu vhodný?
Prečo murivo vlhne?
Vo väčšine prípadov dochádza k prestupu vlhkosti cez pôvodnú hydroizoláciu stavby. Dôvodom je, že hydroizolačný materiál starnutím stráca svoje izolačné vlastnosti, a vlhkosť prestupuje do muriva, čo spôsobí poškodzovanie omietky a muriva, i tvorbu plesní. Vlhké murivo má zlé izolačné vlastnosti a stavbu je na vykurovanie energeticky náročnejšia. Poškodené murivo a opadaná omietka predstavuje negatívny vzhľad, pri predaji výrazne znižuje cenu nehnuteľnosti. Zakrývanie a zatajovanie vlhkostných problémov má za následok pri predaji súdny spor medzi predávajúcim a kupujúcim.
Ako zamedziť vlhkosti?
Prvým dôležitým krokom je diagnostika stavby a následne účinný návrh i spôsob prevedenia izolačných prác. Stretávame sa veľa krát s tým, že návrh odstránenia vlhkosti nie je účinný, alebo môže stavbu poškodiť.
Čo hovorí Sanačná norma STN 73 0610?
Norma STN 73 0610 – Sanácia vlhkého muriva stavieb definuje prístup k posudzovaniu a navrhovaniu sanácie stavieb vlhkého muriva, norma sa zameriava na klasifikáciu vlhkosti a stupeň zasolenia muriva, diagnostiku a určenie príčin vlhkosti, návrh sanačných opatrení a technologický postup prevedenia sanačných prác i kontrolu účinnosti sanačného zásahu.
Aké sú možnosti izolácie stavby?
Sanačná norma STN 73 0610 rozdeľuje sanačné zásahy na metódy:
1. PRIAME metódy brániace šíreniu vlhkosti v murive, zaraďujeme sem:
- infúzne a tlakové napúšťanie muriva chemickými prostriedkami, asfaltovou emulziou alebo parafínovou taveninou, a prostriedky na báze polyuretánu, epoxidu a akrylátu, injektáž muriva,
- systémy vzduchovej izolácie, napr. prevetrávané štôly, dutiny, medzery a kanály pozdĺž stien, pod i nad terénom v stenách a pod podlahou,
- inštalácia aktívnej elektroosmózy, elektródy zabudované do muriva pod omietku,
- podrezávanie domov, vkladanie hydroizolácie do strojovo alebo ručne prerezanej špáry, alebo podbúranie a prevŕtavanie otvorov do muriva, zatĺkanie profilovaných nehrdzavejúcich plechov.
2. NEPRIAME metódy sanácie vlhkého muriva, znižujúce hydrofyzikálne namáhanie muriva:
- odvodnenie horninového prostredia v okolí stavby drenážou,
- úprava povrchu a sklonu terénu v okolí stavby a odvedenie dažďovej vody z päty muriva nad terénom,
- vytvorenie hydroizolačných clôn a priečok v horninovom prostredí v okolí stavby (štetové steny, oporné múry, injektáže),
- prirodzené a nútené vetranie miestností a priestorov budov na zníženie vlhkosti vnútorného vzduchu,
- odsávanie vlhkosti z vnútorného priestoru pomocou kondenzačných a absorpčných vysúšacích zariadení,
- vysušovanie vnútorných povrchov konštrukcií prúdom teplého suchého vzduchu,
- zvyšovanie vnútornej povrchovej teploty konštrukcií a zmena priebehu teploty v konštrukcii použitím tepelnej izolácie.
3. DOPLNKOVÉ metódy sanácie vlhkého muriva, znižujúce hydrofyzikálne namáhanie muriva:
a. metódy priame:
- vrstvy a povlaky z hydroizolačných materiálov, vytvárané na povrchoch alebo štruktúre podzemných a nadzemných konštrukcií v teréne,
- vnútorné úpravy nátermi z vodo-odpudivých druhu farieb a impregračných i povrchových úprav a tesnenie špár v častiach budov priľahlých k terénu.
b. metódy nepriame:
- systémové sanačné omietky,
- sanácia následkom biokorózie muriva a drevených konštrukcií i prvkov a prevádzanie náterov ako prevencie proti tomuto druhu napadnutia.
Čo vyplýva zo Sanačnej normy STN 73 0610?
Sanačná norma STN 73 0610 komplexne pokrýva všetky dostupné sanačné metódy, a spôsoby odstránenia vlhkosti v stavbe, avšak prvotne najdôležitejšia je dôkladná diagnostika vlhkostných problémov, od ktorej sa odvíja návrh vhodných sanačných opatrení, ktoré sa môžu medzi sebou kombinovať.
Ako postupovať v prípade vlhnutia muriva?
Odporúčame vám osloviť spoločnosť, ktorá má dlhodobé skúsenosti v oblasti sanácia stavieb. Naša spoločnosť ja viac ako 30 rokov na trhu, prevádzame profesionálne diagnostiky stavieb s návrhom sanačných opatrení.
Bezplatné poradenstvo a zistenie príčiny vlhnutia
Poskytujeme bezplatné poradenstvo a návrh účinného riešenia odstránenia vlhkostných problémov stavieb.
Kontakt: +421 904 066 066
Web: www.elcop.eu
ELCOP, s.r.o.
Piesková 1153/14, 949 01 Nitra
IČO: 31605826
IČ DPH: SK2020476139
Zdroj: PR článok ELCOP, s.r.o.
Prečo schnú niektoré výhony malín? Normálne ožltnú a zhnednú listy :(