Hryzec vodný (zožraté korene stromov)

Hryzec škodí svojim požieraním koreňov ovocných stromov, často vďaka nemu hynú mladé, čerstvo zasadené stromčeky. Obľubuje aj mnohé druhy zelenín, napríklad koreňovú, kapustovú, neobíde ani zemiaky, vinič, obilie, slnečnicu, šalát, jahody či repu.

Prejavy

Chutia mu čerstvé šťavnaté korene ovocných stromov (uprednostňuje jablone naštepené na podpníkoch M 9, M26), nepohrdne ani dubmi, topoľmi či ružami. Ihličnanom ohrýza kôru. Obľubuje aj mnohé druhy zelenín, napríklad koreňovú, kapustovú, neobíde ani zemiaky, vinič, obilie, slnečnicu, šalát, jahody či repu. Nebezpečné je jeho zimné ohrýzanie mladých jabloní, po ktorom na jar nepučiace stromčeky zo zeme len ľahko vytiahneme bez koreňov. V zime zasa ohrýza pod snehom kôru z kmeňov stromov. Denne skonzumuje 60 až 100 g čerstvej potravy. Pretože žije väčšinou skryto, teda pod zemou, neraz zistíme jeho prítomnosť až podľa škôd na stromoch či zelenine.

Chemická ochrana

Použitie špeciálnych dymovníc a návnad, ktoré sa vladajú hlboko do nôr.

Ekologická ochrana

Použitie pachových a repelentných bariér. Niektoré rastliny majú repelentný (odpudivý) účinok, napríklad korunka kráľovská, cesnak, cibuľa, narcis, mliečnik, čierna ríbezľa či baza. Pomáha upchať diery listami čiernej ríbezle, tuje, orecha, cesnaku, cibule, žihľavy alebo handrou napustenou benzínom či petrolejom. Pri sadení stromčekov a kríkov dať do pôdy odpudivý prípravok z gáfru alebo naftalínové tabletky.

Prevencia

Prevenciou sú prírodní predátori týchto škodcov: sovy, dravé vtáky, kuny, lasice, tchory, líšky, mačky, sčasti ježkovia, hady. Nemajú rady, keď im niekto neustále narúša ich nory a chodbičky, preto sa vyhýbajú sústavne obrábaným väčším plochám (malé okopávané hriadky s okolitým trávnikom im však neprekáža). Vyhýbajú sa spásaným a nízko koseným plochám. Vysádzanie ovocných a okrasných drevín na jar do uzavretých košov z pozinkovaného pletiva s okami veľkými maximálne 15 mm; občas sa korene vysádzaných drevín obaľujú sklenou vatou, čo je síce účinné, ale pre človeka nebezpečné. Okrasné cibule a hľuzy je takisto vhodné vysádzať do drôtených alebo plastových košíkov zapustených do zeme.

hryzec vodný; hlodavce; škodca v pôde; hynúce stromy; ohryzená kôra; ohryzené korene stromov