Strapka mečíková (škvrny na gladiolách)

Biele bodky až škvrny na kvetných lupienkoch mečíkov (gladiol) spôsobuje škodca strapka mečíková.

Prejavy

Škodca vyciciava rastlinné štavy z kvetných pukov mečíkov (gladiol) tesne pred rozkvitnutím. Najčastejšie sú napádané červenokvitnúce odrody. Na kvetných lupienkoch sa postupne objavujú biele bodky až fľaky. Kvety sú viditeľne poznačené a nepekné. Škodca prezimuje na uskladnených hľuzách, pri vyšších teplotách na zimoviskách sa rýchlo rozmnožuje.

Chemická ochrana

Postrek v období, kedy dosiahne nadzemná časť mečíkov výšku asi 25 cm, ošetrenie treba za 10- 14 dní zopakovať. Z prípravkov sa hodí Karate ZEON 5 CS. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo, napríklad Silwet.

Ekologická ochrana

Účinné sú modré lepiace dosky a ekologický postrek Neemazal.

strapka mecikova2
Poškodenie kvetov strapkou mečíkovou

Prevencia

Morenie mečíkových hľúz pred výsadbou alebo aj po zbere, pred uskladnením, priebežné triedenie ukladnených hľúz a likvidácia tých, ktoré javia známky poškodenia, dodržiavanie odporúčanej teploty pri skladovaní. Pestovanie odolnejších odrôd.

strapka mečíková; biele fľaky; biele škvrny; kvety; červeno kvitnúce; hľuzy; mečíky; kvetné puky; gladioly; škodce na gladiolách; škodce na mečíkoch; biele bodky na lupienkoch gladiol; biele fľaky na kvetoch gladiol; škodce na mečíkoch

Tagy: gladioly | strapky