Drôtovce (tvrdá húsenica, oranžová larva v zemi)

Oranžovo - hnedé tvrdé "červíky" v pôde môžu byť drôtovce. Sú to larvy chrobákov z čeľade kováčikovitých. Napádajú zemiaky, mrkvu aj mladé priesady. Ako sa ich zbaviť?

Prejavy

Ide o všežravé larvy chrobákov z čeľade kováčikovitých. Larvy sa liahnu z vajíčok, ktoré na jar nakládli samičky. Dospelé jedince však škodlivé nie sú, živia sa len nektárom. Larvy poškodzujú hľuzy zemiakov, korene mrkvy, repy alebo klíčiace semená strukovín. Dospelé jedince sa často koncentrujú okolo záhonov v blízkosti rozkvitnutých porastov a lúk. Vyššiu akčnosť lariev podporuje vlhkejšia pôda, naopak im vadí sucho. Častejšie sú na jar a potom na jeseň.

Chemická ochrana

Nie sú registrované a povolené zatiaľ žiadne prípravky.

Ekologická ochrana

Použitie pascí s nakrájanou mrkvou alebo zemiakmi, ktoré sa uložia do pôdy. Drôtovce v pôde by však zlikvidovať bakteriologický prípravok NovaFerm VIVA s obsahom baktérií Photorhabdus luminescens a Bacillus thuringiensis. Riedi sa vodou a aplikuje sa na pôdu ako postrek, následne sa povrch zrýľuje alebo prebehne rotavátorom. Tak sa baktérie s pôdou dobre rozmiešajú. Do tela lariev sa dostanú cez otvory na tele a znútra ich zabijú.

Prevencia

Pravdelné čistenie úžitkových hriadok od pozberových zvyškov, priebežné obrábanie pôdy, odburiňovanie. Ideálne je nezakladať záhony s rastlinami, ktoré drôtovce viac vyhľadávajú v tesnej blízkosti kvetinových záhonov a lúk. Dôležité je aj striedanie plodín.

drôtovce; hnedé larvy; hnedé štíhle larvy; tuhé larvy; oranžové červy; pôdne škodce; hnedé tvrdé červy; hnedé červy; škodce zemiakov; škodce mrkvy