Listárik čiarkovaný (pásikavý chrobák)

Pásikavý chrobák na hrachu a ostatných strukovinách bude zrejme listárik čiarkovaný. Spôsobuje oblúkové požerky na listoch. Poradíme, čo s tým.

Prejavy

Škodca sa vyznačuje čiernym sfarbením a svetlosivými, žltosivými až červenavo hnedými šupinkami. Dlhé krovky sú typické svetlými a tmavými pozdĺžnymi pruhmi. Larvy sú biele, so žltou alebo hnedou hlavou. Škodí tým, že na okrajoch listov bôbovitých rastlín spôsobuje oblúkovité požerky. Poškodenie je typické na vzchádzajúcom hrachu až do fázy 3. až 4. pravého listu. Larvy ožierajú aj korienky a bakteriálne hľúzky rastliny. Listárik sa živí listami strukovín a ďateľovín. Prvé jedince sa objavujú už na prelome marca a apríla, ďalší nálet aj kladenie vajíčok prebieha do júla.

Chemická ochrana

Použitie prípravku Karate ZEON 5 CS. Postrek treba aplikovať na mladšie rastliny, najmä počas suchého a teplejšieho počasia.

Prevencia

Kvalitná príprava pôdy a záhonu pred pestovaním hrachu, skorý výsev a pravidelné zavlažovanie vychádzajúcich rastlín, pestovanie odolnejších odrôd.

listárik čiarkovaný; listárik hrach; požerky na listoch hrachu; biele larvy; chorbák s pozdĺžnymi pruhmi; hrach, strukoviny; škodce na hrachu

Tagy: hrach | strukoviny