Pleseň hrachová (zdeformované rastliny hrachu, škvrny na hrášku, biely povlak v hrachových strukoch)

Pleseň hrachová sa prejavuje zhrubnutím a deformáciou mladších rastlín hrachu, môže napadnúť aj kvety, ktoré opadávajú.

Prejavy

Prejavuje sa zhrubnutím a deformáciou mladších rastlín hrachu, rastliny sú metlovité, bledé, spodné listy bývajú pokryté typickým sivohnedým povlakom. Sekundárna infekcia sa prejaví drobnými škvrnami na vrchnej strane listov Pleseň môže napádať aj kvety, ktoré opadávajú. Struky chorých rastlín majú žltkasté škvrny vo vnútri s bielymi povlakmi, väčšinou nevytvoria semená.

Chemická ochrana

Použiť možno prípravok Askon. S postrekmi treba začať čo najskôr po zistení a vždy najmä počas daždivejšieho počasia.

Ekologická ochrana

Preventívna ochrana spočíva v zapracovaní bakteriálnych produktov NovaFerm MULTI, v koncentrácii 3 %, a NovaFerm VIVA, v koncentrácii 4 %, do pôdy.

Prevencia

Používanie kvalitného, moreného a certifikovaného osiva, striedanie pestovateľských plôch, primeraný závlahový a výživový režim. Potrebný je pravidelný monitoring výskytu škodcov a chorôb, v prípade potreby treba okamžite zasiahnuť. Vhodné je zavlažovať podmokom, ideálne ráno a voliť redšie pestovateľské spony.

deformácia rastlín hrachu; metlovitosť rastlín hrachu; sivohnedý povlak na listoch hrachu; drobné škvrny na vrchnej strane listov hrachu; žltkasté škrvyn na strukoch hrachu; pleseň hrachová; hrach; choroby hrachu