Pestovanie hrachu v zime? S touto odrodou sa to dá

  • 21.12.2021

Hrach nie je obyčajná zelenina. Svoju dôležitú úlohu zohráva nielen v našom jedálničku, ale vedeli ste, že sa zaslúžil o základy modernej genetiky?

Hrášok v krčahu

V polovici 18. storočia ho mních Johann Gregor Mendel používal vo svojich štúdiách o povahe dedičnosti. Stalo sa tak vďaka jeho skvelým vlastnostiam – vysokej odolnosti, rýchlemu rastu a schopnosti produkovať bohatú úrodu. Práve tie sú typické pre zimný hrach. Ide o pomerne novú odrodu, ktorá si získava čoraz väčšiu priazeň záhradkárov po celom svete.

Výhody pestovania zimného hrachu

Jedným z najväčších výhod tejto odrody je vysoká odolnosť voči mrazu. Tento hrach si dokáže vybudovať bohatý koreňový systém, čo mu umožňuje vysokú úrodnosť. Ide o odrodu Meteor a Kalwedon Wonder. Semená sú menej citlivé na rôzne choroby a škodcov v porovnaní so skorými odrodami. Jeho plody ostávajú dlho chrumkavé a majú lahodnú chuť. Pre hrach je charakteristické, že čím má vyššiu teplotu pri raste, tým tvrdšie má plody. Najlepšie sa mu darí v pôde, kde boli pred ním pestované zemiaky, baklažán, cuketa, kukurica alebo repa.

Hrášok v záhrade

Výsev zimného hrachu

Vysievame ho v druhej polovici novembra a počas teplého decembra vtedy, keď je pôda mierne zamrznutá. Teplejšie klimatické podmienky v porovnaní s minulosťou nám umožňujú pestovať odolné odrody aj v zime. Vysievame ho nasucho (to znamená, že po vysiatí semená nepolievame), inak by sa mohlo stať, že semená sa poškodia a nevyklíčia.

Pred samotnou výsadbou najprv semená zimného hrachu namáčame v teplej vode minimálne 15 hodín. Do pôdy ich dáme až po úplnom opuchnutí semien. Do vody môžeme pridať trocha stimulátoru pre lepší rast. Dodržanie tohto postupu je pre klíčenie hrachu kľúčové. Takto pripravené semená vkladáme do drážok o niečo hustejšie, pretože niektoré slabšie semená nemusia vyklíčiť. Na jar sa nám odvďačí rastom, vyššou úrodou a skorším dozrievaním v porovnaní s inými odrodami.

Výsev hrachu

Prečo jesť hrach?

Hrach posilňuje imunitný systém, znižuje cholesterol, zvyšuje energiu, je skvelou prevenciou proti vráskam, rakovine žalúdka, srdcovým chorobám, alzheimerovej chorobe, artritíde, bronchitíde, osteoporóze a podporuje vitalitu kostí.

 

Text: Dana Račko
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?