Piliarka kosatcová (obžraté listy kosatcov)

Požerky na listoch kosatcov môže mať na svedomí škodca piliarka kosatcová. Prečítajte si, ako rastliny chrániť a ošetriť.

Prejavy

Larvy tohto škodcu spôsobuju nápadné požerky na listoch kosatcov. Sú dobre viditeľné pri pohľade na list proti svetlu. Dospelé jedince- malé muchy, sú asi 1,5cm dlhé a objavujú sa v apríli. Z nakladených vajíčok sa o týždeń vyliahnu larvy, ktoré postupne obžierajú listy. Larvy sa neskôr dostávajú plytko do pôdy kde sa zakuklia a prezimujú. Škodca má za rok jednu generáciu.

Chemická ochrana

Použiť možno prípravok Karate ZEON 5CS. Prvý postrek treba zrealizovať na začiatku rojenia dospelých jedincov, ďalší približne o 10- 14 dní. Do postrekovej kvapaliny treba pridat zmáčadlo, napríklad Silwet.

Prevencia

Vhodný výber miest pre pestovanie kosatcov, priebežné zmladzovanie porastov, prihnojovania skoro na jar a po odkvitnutí. Čistenie záhonov od buriny a suchých listov. Mulčovanie záhonov s kosatcami.

piliarka kosatcová; požerky; listy; muchy; larvy; kosatce; obžraté listy na kosatcoch; larvy; vyhryzené listy; požerky na listoch; škodce na kosatcoch

Tagy: kosatce | piliarka