Vošky Dysaphis devecta na jabloni (červené skrútené listy na jabloni)

Objavili ste na listoch jabloní červené zdurené časti? Aj toto majú na svedomí vošky.

Prejavy

Voška Dysaphis devecta spôsobuje najskôr žlté, neskôr červené zafarbenie listov, ktoré sú deformované – zdurené. Vošky sú malé, liahnu sa z vajíčka ukrytého v kôre stromov. Listy cicajú zo spodnej strany. Tie sa následne začnú charakteristicky stáčať a sfarbujú sa do červena. Silné napadnutie stromu znižuje kvalitu a množstvo úrody. Ohrozené sú najmä staršie jablone, napadnúť však môže aj hrušky, ale i duby.

Chemická ochrana

Postrek prípravkami Karate Zeon, Mospilan 20 SP, Sanium Ultra, Sanium Ultra AL.

Ekologická ochrana

Stromy treba aspoň 1 x týždenne skontrolovať a vošky prstami popučiť. Mechanicky sa snažíme odstrániť najmä lietavé samice, ktoré kladú vajíčka. Pomáha aj zmytie prúdom vody. Použiť môžeme aj ekologické postreky Neemazal (nesmie sa používať na hrušky) a Karanimba Mikro. Vyrobiť si môžeme aj domáce účinné postreky proti voškám.

Prevencia

Pravidelná kontrola zdravotného stavu drevín. Ak sa vyskytnú prvé príznaky pôsobenia vošiek treba najskôr vyskúša ekologickejšie cesty ničenia. Nezanedbávať pravidelný rez a presvetľovanie koruny.

kučeravenie listov jablone; červené listy na jabloni; deformácie listov jablone; vošky; skrútené listy jablone; škodce na jabloni

Tagy: jablone | vošky