Ako sa zbaviť mravcov na jabloniach?

  • 11.09.2021

Jablone v záhrade máme plné mravcov. Sú prakticky všade, v hriadkach, v skalke. Viete poradiť, ako sa ich zbaviť?

Mravec a vošky na rastline

Mravce na stromoch láka sladká medovica na listoch, ktorú produkujú vošky, ale z časti i nektár z kvetov, poškodené sladké plody, ba aj samotné vošky, ktoré však nekonzumujú. Naopak, doslova ich pasú, chránia a doja z nich sladkú šťavu, ktorá sa uvoľňuje zo zadočka.

Mravce neničia rastliny, ale lapajú rozličné húsenice i hmyz, čím sú pre nás užitočné. Ak ich na stromoch nechceme, tak vošky biopostrekom ničíme. Môžeme použiť aj lepidlo na mravce, ale zásadne nie priamo na kôru stromu. Niektoré lepidlá ju priamo poškodzujú alebo pod dlhotrvajúcim pokrytím kôry nemôže kôra dýchať a nekrotizuje. Aplikujeme ho zásadne na voskovaný papier priviazaný okolo kmeňa. Na mieste nechávame maximálne 4 – 6 týždňov.

Ak chceme mravce z ich nevhodne umiestneného hniezda, napr. v skalke, odohnať, tak k nemu vysadíme levanduľu, palinu, margaréty alebo inú výrazne voňajúcu rastlinu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Aj vo vašej záhrade môžete kosiť ako profesionál Ako si vybrať a vysadiť stromy a kry predávané v kontajneroch a baloch Riasogule – roztomilé rastlinky, ktoré pripomínajú vodné živočíchy