Ako sa zbaviť mravcov na jabloniach?

  • 11.09.2021

Jablone v záhrade máme plné mravcov. Sú prakticky všade, v hriadkach, v skalke. Viete poradiť, ako sa ich zbaviť?

Mravec a vošky na rastline

Mravce na stromoch láka sladká medovica na listoch, ktorú produkujú vošky, ale z časti i nektár z kvetov, poškodené sladké plody, ba aj samotné vošky, ktoré však nekonzumujú. Naopak, doslova ich pasú, chránia a doja z nich sladkú šťavu, ktorá sa uvoľňuje zo zadočka.

Mravce neničia rastliny, ale lapajú rozličné húsenice i hmyz, čím sú pre nás užitočné. Ak ich na stromoch nechceme, tak vošky biopostrekom ničíme. Môžeme použiť aj lepidlo na mravce, ale zásadne nie priamo na kôru stromu. Niektoré lepidlá ju priamo poškodzujú alebo pod dlhotrvajúcim pokrytím kôry nemôže kôra dýchať a nekrotizuje. Aplikujeme ho zásadne na voskovaný papier priviazaný okolo kmeňa. Na mieste nechávame maximálne 4 – 6 týždňov.

Ak chceme mravce z ich nevhodne umiestneného hniezda, napr. v skalke, odohnať, tak k nemu vysadíme levanduľu, palinu, margaréty alebo inú výrazne voňajúcu rastlinu.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád