13 prírodných tipov, ako si poradiť s burinou a škodcami v záhrade

  • 03.08.2021

Chcete sa zbaviť škodcov, chorôb a nedať šancu burine? Poradíme, ako to urobiť pomocou jednoduchých domácich receptov.

13 prírodných tipov, ako si poradiť s burinou a škodcami v záhrade

V súvislosti s obavami zo škodlivosti chemických pesticídov sa väčšina z nás, záhradkárov snaží obmedziť ich nákup a používanie. Zároveň sme nútení hľadať alternatívy, aby sme dokázali dopestovať úrodu.

Okrem kupovaných alternatív, ako sú prípravky na báze rastlinných silíc či výťažkov, prípadne „dobrých“ parazitov a húb, môžeme vyskúšať aj vlastnoručne a doma vyrobené postreky. Základ na ne nám často rastie priamo v záhrade. Mnohé rastliny totiž prirodzene obsahujú chemické látky, ktoré im slúžia ako obrana proti chorobám a škodcom, a sú účinné podobne ako prípravky, ktoré si môžeme zakúpiť. Stačí stráviť pár minút pri kuchynskej doske na krájanie a získame základ na prípravu spreja, ktorý je priateľský k prírode a je takmer zadarmo.

Jediné, čo si musíme zakúpiť, je tekuté draselné mydlo vhodné na poľnohospodárske využitie, alebo čisté, takzvané kastílske mydlo (dostupné v obchodoch s produktmi na výrobu domácej kozmetiky). Toto mydlo zabezpečí, že sa postrek lepšie udrží na rastline. Obyčajné mydlo nepoužívame, obsahuje totiž aj množstvo prídavných látok, ktoré do záhrady nie sú vhodné.

Väčšina prípravkov škodce odpudí, ale nezabije. V záhrade je tiež vhodné aplikovať spôsoby a postupy známe z prírodných záhrad, ktoré prilákajú prirodzené predátory, ako sú vtáky, žaby a lienky. Vďaka nim zabránime najhorším škodám. Silnejšie insekticídne odvary používame len ako poslednú možnosť, pretože podobne ako chemické pesticídy, môžu zabiť aj užitočný hmyz.

Postrek ruží

Cesnaková voda

Cesnak má prirodzený ostrý zápach, ktorý mu slúži ako prírodný ochranný mechanizmus. Keď strúčiky roztlačíme, uvoľnia intenzívny pach na báze zlúčenín síry, ktorý má odradiť všetkých, čo ich chcú zjesť. Ak na rastliny aplikujeme postrek s rovnakými zlúčeninami, odpudíme väčšinu škodcov od čiernej vošky makovej (častá na fazuli) cez molice v skleníku až po zelené vošky na ružiach. Dôležité je nešetriť na cesnaku. Budeme potrebovať dve celé hlávky na jednu dávku. Najlepšie, ak si ich vypestujeme sami.

Za suchého počasia striekame pripravenou cesnakovou vodou obidve strany listov, až kým nie sú úplne premáčané. Opakujeme každý týždeň, v prípade silného dažďa aj po ňom. Cesnakovú vodu používame čo najčerstvejšiu, vtedy je najúčinnejšia.

Použitie: na vošky, slizniaky, molice

Cesnak

Čili sprej

Čili sprej znižuje výskyt vošiek, roztočcov a molíc nie zabíjaním dospelých jedincov, ale tým, že ich vajíčka obalí olejovitou vrstvou a zabráni liahnutiu. Veľmi dobre účinkuje na odpudenie cicavcov, pretože štipľavá látka kapsaicín poriadne popáli ústa akéhokoľvek cicavca, ktorý sa ho pokúsi zjesť.

Na domácu výrobu postreku poslúžia akékoľvek čili papričky, najúčinnejšie sú však tie najštipľavejšie. Rastliny striekame proti hmyzím škodcom preventívne, čiže ešte skôr, ako ich napadnú. Pred cicavcami rastliny chránime postrekom každých niekoľko týždňov, po daždi však aplikáciu zopakujeme.

Listy sprej čiastočne absorbujú, takže ak napríklad nemáme radi štipľavý šalát, nestriekame listovú zeleninu. Nádobku nespotrebovaného čili spreja dôkladne označíme a v chladničke
môžeme skladovať niekoľko týždňov.

Použitie: vošky, molice, roztočce, srnčia a jelenia zver, veveričky, zajace a myši

Chilli papričky

Cesnaková voda a čili sprej krok za krokom

Postup výroby cesnakovej vody a čili spreja je veľmi podobný.

  1. Vezmeme plnú hrsť čili papričiek alebo dve celé hlávky cesnaku (nie je potrebné ich šúpať) a nahrubo ich nasekáme alebo nakrátko vložíme do mixéra. Pri práci s papričkami si dáme rukavice a vyhýbame sa dotyku tváre. Ak nemáme poruke čerstvé čili papričky, použijeme polievkovú lyžicu čili prášku.
  2. Nasekaný cesnak alebo papričky vsypeme do litrového zaváraninového pohára a doplníme vodou. Zakryté necháme lúhovať celú noc (cesnakovú vodu) alebo až týždeň (čili sprej).
  3. Precedíme cez gázu do nádoby a pridáme polievkovú lyžicu kvapalného draselného alebo kastílskeho mydla. Prelejeme do uzatvárateľnej fľaše a zreteľne označíme. Čili sprej používame neriedený, cesnakovú vodu riedime v pomere 250 ml na liter čistej vody. Zelenina môže nasiaknuť pachmi, preto postreky pred zberom obmedzíme.

Príprava postreku z čili

Ďalších 6 prírodných pesticídov

Pivo

Nevylievajte zvyšky po oslave – pivo je jedným z najúčinnejších odpudzovačov slizniakov. Nalejte pivo do výšky 5 cm do nádoby od rodinného balenia jogurtu a zakopte do záhona s okrajom kúsok nad zemou, aby sa v tekutine neutopili aj chrobáky. Slizniaky milujú kvasiace pivo, vlezú do nádobky, kde nadíde ich „opitý koniec“.

Použitie: slizniaky

Listy rajčín

Keď boli rastliny paradajok privezené z Ameriky do Európy, plody boli prezývané „jedovaté jablká“ a chvíľu trvalo, než sa začali bez obáv konzumovať. Nie sú to však plody, čoho sa treba obávať. Listy rajčín obsahujú jedovaté alkaloidy, ktoré odpudzujú a môžu aj zabíjať hmyz cicajúci rastlinné šťavy. Nasekáme 500 g listov a necháme cez noc lúhovať v litri vody. Scedíme a striekame.

Použitie: vošky, roztočce

List rajčiny

Mlieko

Štúdie preukázali, že kravské mlieko vystavené slnečným lúčom je účinné proti múčnatke. Používame polotučné alebo nízkotučné mlieko, keďže tuk v mlieku môže spôsobiť zápach. Zmiešame s vodou v pomere 1 : 1 a roztokom raz týždenne, skoro ráno, postriekame listy. Necháme zaschnúť 30 minút a potom zotrieme akékoľvek zvyšky.

Použitie: cukety, vinič, paradajky

Rebarborové listy

Rebarborové listy obsahujú množstvo kyseliny šťaveľovej, ktorá je toxická pre nás (preto sa rebarbora nesmie konzumovať vo väčších množstvách) aj pre cicajúci hmyz (škodlivý aj užitočný, preto používame uvážlivo). 500 g rebarborových listov varíme pol hodinu v litri vody. Scedíme a postrek je hotový. Používame len na okrasné rastliny.

Použitie: vošky, roztočce, molice

Citrusová šupka

Ak ste videli mačky prskať a cúvať, keď ste lúpali pomaranče, bolo to preto, že neznášajú citrusy. Kôru nahrubo rozmixujte a rozsypte v okolí rastlín, aby ste odpudili mačky. Vydlabané šupy z polovice pomaranča alebo grepu zas lákajú slizniaky. Rozložíme ich po zemi vnútrom nahor a počkáme, kým do nich vlezú. Potom ich pozbierame a zlikvidujeme.

Použitie: mačky, slizniaky

Šupky z pomaranča

Mydlo

Hmyz cicajúci rastlinné šťavy dýcha cez otvory na chrbte, takže ak sa nám podarí vytvoriť na ňom súvislú vrstvu, udusí sa. Rozmiešame polievkovú lyžicu tekutého draselného alebo kastílskeho mydla v litri teplej vody, necháme vychladnúť a postriekajte rastliny. Používame ako poslednú možnosť, lebo takto zničíme aj užitočný hmyz.

Použitie: zelené i čierne vošky, húsenice, molice, červce

Na burinu bez chémie

Stop rýľovaniu

Väčšina semien jednoročnej buriny sa nachádza vo vrchných 20 – 30 cm pôdy, takže v momente, keď ju rýľom obrátime, vystavíme ich svetlu a ony vyklíčia. Odložením rýľa zredukujeme jednoročné buriny, najmä ak ešte na povrch položíme hrubú vrstvu mulču.

Burina v záhrade

Vriaca voda

Obsah práve zovretej rýchlovarnej kanvice alebo vrelá voda zliata pri varení zeleniny či zemiakov úspešne zlikvidujú väčšinu druhov buriny obarením. Nalejeme ju na rastliny, ktoré rastú v chodníku alebo na terase, a úplne ich tým zlikvidujeme. Opakujeme podľa potreby počas celého leta.

Elektrické alebo propánové odstraňovače buriny

Ide o malé, jednoduché a ručne ovládané prístroje, v podstate horáky, ktoré cielene namierime na burinu. Pôsobenie vysokých teplôt ju zničí. Stačí, aby zavädla, to je znak, že pletivá sú nenávratne poškodené. Sú ideálne na používane proti mladej či práve klíčiacej burine. Opakujeme podľa potreby aj každý týždeň. Propánové typy sú závislé od kupovania špeciálnych „bombičiek“.

Horák na vypaľovanie buriny

Aksamietnica – Tagetes minuta

Tento druh až 1,5 m vysokej jednoročnej rastliny zo svojich koreňov vylučuje látky, ktoré zabraňujú rastu potenciálnej konkurencii vrátane trvácnych burín, ako je pupenec alebo bršlica kozia noha.

Predpestujeme sadenice a keď zosilnejú, vysadíme ich. Keďže zvykne zastaviť aj rast okolitých záhradných rastlín, používame ju samotnú napríklad na vyčistenie problémových oblastí pred výsadbou na ďalší rok. Nepoužívame spolu s užitočnými háďatkami.

Využitie kartónu

Ostriháme vrcholky trvácich burín vrátane pýru, bršlice alebo pupenca a na pôdu položíme dve až tri vrstvy kartónu. Prikryjeme 10 – 15 cm vrstvou kompostu a vysádzame. Možno budeme musieť túto procedúru zopakovať niekoľko rokov po sebe, ale po čase to buriny zvyčajne vzdajú.

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Krok za krokom, ako si vypestovať priesady paradajok zo semien
Krok za krokom, ako si vypestovať priesady paradajok zo semien