3 spôsoby, ako sa spoľahlivo zbaviť buriny
Odstraňovanie buriny je nočnou morou každého záhradkára. Najmä v prípade, keď sa jej podarilo poriadne rozrásť. Aká burina nás v záhrade trápi najčastejšie a ako sa jej môžeme jednoducho zbaviť?
Aké buriny nás v záhrade trápia najčastejšie?
Nepríjemné buriny, ktoré spôsobujú, že pôda rýchlejšie vysychá, vysadené priesady majú menej svetla alebo ich trápia hubové či vírusové ochorenia, môžeme rozdeliť na tri skupiny:
Jednoročné
Tieto druhy sa množia semenami a zanedbaná záhrada je pre nich rajom. Patria sem napríklad žihľava malá, stavikrv vtáčí, ovos hluchý či reďkev ohnicová.
Dvojročné
Dvojročná burina sa tiež rozmnožuje semenami, no má aj veľmi odolný koreň. Najbežnejšie druhy sú skorocel kopijovitý, púpava lekárska, myší chvost či kostihoj lekársky.
Trváce
Trváca burina vie poriadne potrápiť, pretože sa rozmožuje nielen semenami, ale aj koreňmi. Najmä tie druhy, ktoré sa dokážu hlboko zakoreniť, je veľmi ťažké vykynožiť. Ide o koziu nohu, prasličku roľnú, vesnovku obecnú či pichliač roľný.
Ako môžeme burinu odstrániť?
1. Mechanicky
Mechanické odstránenie buriny je najpracnejší a najnáročnejší spôsob, no za to veľmi efektívny. Ak budete burinu vytrhávať pravidelne, časom sa jej korienky oslabia. Takéto odstraňovanie je však praktické najmä v menších záhradkách.
Ak sa chystáte odstrániť burinu, ktorá sa vie hlboko zakoreniť, skúste ju najprv pokosiť a jej korene z pôdy jednoducho vyrýľovať. Aby vám šla práca rýchlejšie, môžete použiť vyžínač. Aku vyžínač od EGO POWER+ vám bude skvelým pomocníkom. Ušetríte ním čas a nadriete sa oveľa menej. Vyžínač na batériu je rovnako výkonný ako benzínový stroj, no neprodukuje škodlivé emisie. Navyše je veľmi ľahký a tichý, čo ocenia najmä susedia.
K mechanickým spôsobom patrí aj mulčovanie. Ako mulč sa najčastejšie používa podrvená kôra, drevená štiepka, novinový papier alebo kamienky či štrk. Vybraný materiál stačí rozmiestniť okolo rastliniek, ktoré chcete chrániť. Burine tým obmedzíte prísun svetla, a tak bude rásť pomalšie alebo vôbec.
2. Ekologicky
Veľmi šetrne a účinne viete burinu odstrániť aj ekologickým spôsobom. Navyše, všetko potrebné nájdete doma v kuchyni. Čo môžete použiť?
Ocot
- Ocot je všestranným pomocníkom. Nielenže je lacný, ale aj ekologicky úplne odbúrateľný. Môžete ho použiť samostatne alebo si z neho pripraviť o niečo účinnejší roztok. Stačí, ak do litra octu primiešate štvrť hrnčeka soli a trochu saponátu.
Horúca voda
- Aj obyčajná horúca voda môže pomôcť. Najmä, ak vás trápi burina v škárach na chodníku či dlažbe. Potrebné množstvo vody len prevarte a nalejte na neželaného spoločníka. Lejte však opatrne, aby ste nespálili aj tie rastliny, ktoré nechcete.
Soľ alebo sóda bikarbóna
- Soľ môžete využiť nielen v kombinácii s octom, ale aj s vodou. Dostanete tak o trochu jemnejší prípravok. Stačí zmiešať vodu a soľ v pomere 1 : 2, prevariť a nastriekať na burinu. Rovnako postupujte aj so sódou bikarbónou.
3. Chemicky
Chemické odstránenie je najrýchlejšie a najjednoduchšie. Avšak nie veľmi šetrné k životnému prostrediu. Hoci existujú aj menej škodlivé herbicídy, chemikálie na odstránenie buriny voľte najmä vtedy, ak ju chcete natrvalo vykynožiť, napríklad pred kladením dlažby alebo trávnika.
Zdroj: PR VVED TECHNIKA, s. r. o.
Ahojte a ďakujem za prijatie. V záhrade mám burinu s tmavými lesklými listami ce…