4 liečivky, ktoré by ste počas júla nemali prehliadnuť

  • 10.07.2019

Počas letných prechádzok v prírode máme výbornú možnosť nazbierať a nasušiť rôzne liečivé bylinky. Vyhýbame sa zberu v okolí ciest či skládok.

Materina dúška na bielom drevenom podklade, časť v sklenenom pohári

Bylinky zbierame do košíkov alebo papierových vreciek, plastové obaly nepoužívame, zaparili by sa.

Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)

Kvitnúcu vňať zbierame na začiatku rozkvitania. Sušíme v tieni pri 45 °C. Je základným liečivom pri všetkých ženských chorobách, najmä v kombinácii s nechtíkom a repíkom. Pri menštruácii účinne tlmí krvácanie a bolesti. Používa sa do zmesí na redukciu nadváhy.

Alchemilka obyčajná

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Zbierame kvitnúcu vňať dlhú 20 – 30 cm bez drevnatých častí. Sušíme ju v tieni pri 35 °C, voľne uloženú alebo zavesenú nadol v malých zväzkoch. Pozor dáme pri uskladnení, ľahko vlhne a plesnivie. Je najdôležitejším a najúčinnejším prírodným antidepresívom. Používame ho pri nepokoji a úzkostiach, poruchách spánku a pri duševnej skleslosti či prepracovanosti. Tlmí psychické napätie, zlepšuje náladu, posilňuje nervy. Pomáha pri nervových bolestiach hlavy, nervových kŕčoch, neuralgických bolestiach v oblasti tváre, pri zápaloch periférneho nervstva či pri spontánnom pomočovaní sa detí. Využíva sa aj pri rehabilitácii po mozgových príhodách. Má silné protizápalové účinky a podporuje metabolizmus.


Ľubovník bodkovaný

Ľubovníkový olej je najlepší liek na popáleniny. Vyvoláva však aj tzv. fotosenzibiláciu pokožky na UV žiarenie, preto sa v priebehu liečby vyhýbame pobytu na slnku. Za kontraindikáciu sa považuje ťažká cukrovka, veľmi nízky tlak a rakovina.

Materina dúška (Thymus serpyllum)

Na začiatku kvitnutia striháme vňať bez drevnatých častí. Suší sa v tieni pri 35 °C. Vnútorne sa užíva pri katare priedušiek a kašli. Pomáha tiež pri nechutenstve, hnačkách a pri bolestiach hlavy a nespavosti. Zvonka sa používa pri masážach ako tinktúra alebo olej na posilnenie pri obrne, mŕtvici, svalovej slabosti, reumatizme, podvrtnutí či pri dekubite.

Materina dúška

Odvar do kúpeľa pomáha hojiť zapálené rany a kožné ekzémy. Nálev čistí i zvláčňuje pleť a môžeme ho užívať aj ako kloktadlo ústnej dutiny a hrdla. Po 2-mesačnom užívaní si dáme mesačnú pauzu. Neužíva sa v tehotenstve. Materina dúška je výborné korenie do šalátov, omáčok, na mäso i ryby.

Mohlo by vás zaujímať: Ako docieliť, aby bylinky zo supermarketu dlho vydržali?

Nechtík lekársky (Calendula officinalis)

Celé súkvetia zbierame dopoludnia a sušíme v tieni do 60 °C. Vnútorne sa užívajú proti vírusom, na zvýšenie sekrécie žlče, pri pečeňových chorobách, pri zápalových stavoch, pri gynekologických ochoreniach a pri chorobách slinivky. Vo forme obkladov a masti má protizápalové účinky a pomáha pri zle sa hojacich a hnisavých ranách, pri zápale žíl a bercových vredoch. Dá sa natierať aj pri akné, pri bodnutí hmyzom a plienkovej dermatitíde. Tinktúra sa po zriedení používa na obklady pri poraneniach, pomliaždeninách, preťažení svalov a pri dekubitoch.

Nechtík slúži v kuchyni ako náhrada drahého šafranu.

Nechtík lekársky

Recepty z júlových byliniek

Čaj na zmiernenie potenia počas klimaktéria

Vytvoríme zmes z 30 g alchemilkovej vňate, 30 g listov šalvie lekárskej, 10 g medovky, 10 g rozmarínu, 10 g hlohových listov a kvetov. 1 čajovú lyžičku zaparíme šálkou vriacej vody, lúhujeme 7 minút. Pijeme 6 týždňov 3-krát denne 1 šálku.

Alchemilkový čaj v priehľadnej šálke

Tehotenský olej na prevenciu tehotenských strií

50 g alchemilkovej vňate a 50 g voňavých ruží zalejeme 300 ml mandľového oleja, v uzavretej nádobe necháme 2 týždne na slnku, pravidelne potriasame, scedíme. Olejom pravidelne masírujeme brucho.

Ľubovníkový čaj

1 – 2 lyžičky ľubovníka zaparíme 150 ml vriacej vody, lúhujeme 7 minút. Užívame 2 až 5 mesiacov 2- až 3-krát denne 1 až 2 šálky.

Ľubovníková tinktúra

Kvitnúce konce dáme do priesvitnej nádoby, zalejeme 45 % alkoholom a necháme 4 týždne na slnku. Scedíme a uchovávame v tmavom skle. Užívame 2 až 3 mesiace 3-krát denne 20 kvapiek pred jedlom.

Ľubovníkový červený olej

Sklenenú nádobu naplníme čerstvými rozkvitnutými kvetmi a zalejeme olivovým olejom. Týždeň ju necháme otvorenú na slnku, potom ju zatvoríme a necháme na slnku ďalších 5 týždňov, až olej nadobudne rubínovočervenú farbu. Scedíme cez čajový filter. V tmavej fľaši vydrží rok v chlade. Používame na potieranie pri popáleninách, pásovom opare. Vnútorne ho užívame niekoľko týždňov 3-krát denne čajovú lyžičku pri žalúdočnej neuróze a pri liečení žalúdočných vredov.

Olej z ľubovníka bodkovaného

Vrecúško na dobrý spánok

Bavlnené vrecúško (15 × 15 cm na 150 g bylín) vystelieme zvnútra surovou vlnou a doplníme zmesou sušených bylín s upokojujúcim účinkom: 3 diely ľubovníka, 3 diely medovkových listov, 3 diely chmeľových šištičiek, 1 diel komonicovej a 1 diel palinovej vňate, 1 diel levanduľových kvetov. Vrecúško si dáme pred spánkom pod vankúš.

Podporný čaj pri astme

Zmiešame 20 g vňate materinej dúšky, anízových semien, koreňa sladovky hladkoplodej, podbeľových listov a hlohovej vňate. 1 lyžičku zmesi zalejeme šálkou vriacej vody, lúhujeme 10 minút a užívame 6 týždňov 3-krát denne 1 šálku.

Ranný povzbudzujúci nápoj

Zmiešame 25 g vňate materinej dúšky, rozmarínových a bazalkových listov a čaju maté. 1 lyžičku zmesi zalejeme šálkou vriacej vody, lúhujeme 10 minút. Ráno pijeme namiesto kávy alebo čierneho čaju.

Čaj proti zápalu sliznice žalúdka

25 g súkvetí nechtíka, myšieho chvosta, rumančeka a rozdrvených feniklových semien zmiešame. 1 lyžičku zmesi zaparíme šálkou vriacej vody, lúhujeme 10 minút. Pijeme 5 týždňov 3-krát denne 1 šálku.

 

 

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada