4 tipy ako využiť mrazenú vňať, alebo prečo si v zime kupovať petržlen aj s vňaťou
Pomaly sa blíži jar a s ňou aj nová záhradkárska sezóna. Ak máte ešte zásoby vlastnej koreňovej zeleniny z minulej sezóny, je najvyšší čas skontrolovať jej stav a spotrebovať ju ešte predtým, než sa znehodnotí napríklad vysušením.
Ak sa vám podarilo aj zamraziť si zásoby vňate, o to lepšie. Pozrime sa na to, čo všetko obsahuje a ako rôznorodo sa dá spotrebovať.
Petržlen patrí medzi typickú koreňovú zeleninu. Dalo by sa povedať, že ide o príbuznú zeleninu k mrkve. Často tvoria práve v kuchyni neoddeliteľnú súčasť pokrmov. Sladká mrkva akoby ešte viac zvýraznila aromatickosť petržlenu. V domácich zásobách sa dá uchovať hlavne mrazená petržlenová vňať, no ani tá z obchodu nie je na zahodenie.
Akonáhle použijete koreň petržlenu, nezabudnite si odrezať vrchnú časť a dať ju do vody, čím získate veľmi rýchlo aspoň niekoľko čerstvých listov. Viac o takomto pestovaní nájdete v článku Chutná a osožná petržlenová vňať! Mať ju vždy po ruke je hračka .
Citrónovo – petržlenový životabudič
Okrem toho, že petržlen je skvelým vitamínovým doplnkom, ktorý obsahuje predovšetkým vitamín A, B a C, len málokto vie, že vie aj veľmi účinne odvodňovať. Vyskúšajte ranný rituál, kedy nalačno vypijete pohár vody s citrónom a petržlenovou vňaťou.
Všetky spomínané ingrediencie je potrebné rozmixovať ponorným mixérom alebo smoothie mixérom a dopriať si takýto nápoj aspoň 7 dní. Po týždni je dobré dať si pauzu a pokračovať s ďalším užívaním až o 10 dní. Telo sa zbaví prebytočnej nahromadenej vody a vy sa budete cítiť chudšie.
Čaj z čerstvého petržlenu
Aj obyčajný a veľmi jednoduchý a rýchly tip na petržlenový čaj dokáže nemalé zázraky. Hrsť čerstvej vňate zalejeme vriacou vodou, necháme prikryté lúhovať 10 až 15 minút a ešte teplý odvar popíjame. Pomôže hlavne pri problémoch s obličkami a močovými cestami.
Petržlenový sirup
Na prvý pohľad sa môže zdať, že pôjde o aromatický liek, ktorý bude chutiť ako vývar. No nie je to tak. Chuť sirupu z petržlenovej vňate vás milo prekvapí svojou sladkou a príjemnou chuťou.
Na jeho výrobu sú potrebné tieto suroviny:
- 1 zväzok čerstvej petržlenovej vňate
- 3 citróny
- 1,5 kg cukru
- 1,5 litra vody
- 10 gramov kyseliny citrónovej
Vo vode necháme 24 hodín lúhovať rozmixovanú zmes petržlenovej vňate spolu s citrónmi vrátane šupky a kyseliny citrónovej. Potom zmes precedíme, pridáme cukor a miešame do rozpustenia. Keď začne zmes vrieť, teplotu stiahneme a sirup varíme na miernom ohni asi 5 minút. Hotový sirup nalievame do čistých fliaš. Keďže ide o menšie množstvo, sirup sa rýchlejšie vypije a nepotrebuje sterilizovať. Ak ale chcete, aby vydržal dlhší čas, je potrebné sterilizovať naplnené fľaše klasickým spôsobom ako pri zaváraninách.
Petržlenové pesto
Ak ste milovníkmi cestovín, určite ste už vyskúšali rôzne druhy pesta. Rozhodne nevynechajte ani to petržlenové. Jeho príprava je rovnaká ako u ostatných druhov.
Suroviny na prípravu petržlenového pesta:
- 4 zväzky čerstvej (mrazenej) petržlenovej vňate
- 2 strúčiky cesnaku
- 2 hrste orechov ( môžu byť vlašské, píniové alebo pistáciové)
- 0,5 až 1 deci olej ( olivový prípadne petržlenový)
- 1 hrsť tvrdého strúhaného syra
- soľ
- korenie
Najskôr si na suchej panvici opražíme orechy, aby sa krásne rozvoňali a pustili svoj olej. Do mixéra dáme petržlenovú vňať, opražené, no nie horúce orechy, pretlačený cesnak, nastrúhaný syr a dochutíme soľou a korením. Celú zmes rozmixujeme. Olej pridávame postupne iba po malých množstvách tak, aby nezostalo pesto príliš riedke ale naopak, malo by byť hustejšie.
Text: Mgr. Zuzana Mišotová
Foto: autor, Pixabay
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či treba pretrhat petržlen po vykliceni alebo…