6 tipov pre krásne a zdravé ruže

  • 25.06.2020

Od výberu stanovišťa, cez výsadbu, rez, výživu a ochranu, o ruže sa proste treba vedieť postarať. Ako na to?

Ruže

1. Správna výsadba

Pri výsadbe z kontajnera (vysádzame celú sezónu) narušíme koreňový bal, napr. záhradníckou lopatkou. Hĺbku výsadby dodržíme ako pri pestovaní v nádobe. Pri výsadbe voľnokorenných ruží (výsadba iba na jar a jeseň) musí byť pestovateľská jamka dostatočne hlboká, aby korene smerovali nadol. Nerozprestierame ich do šírky, čo by spomalilo zakoreňovanie. Pri jarnej výsadbe ruže hlboko zrežeme.

Výsadba ruže

2. Vyvážená zálievka a mulč

Ruže vyžadujú pre správny rast a bohatú tvorbu pukov dostatočnú zálievku. Zalievame ideálne dažďovou vodou na pôdny povrch, nezmáčame pritom listy.

Pôdu zamulčujeme vhodným materiálom, ktorý počas suchého leta obmedzí výpar vody. Vhodná je borka, drevná štiepka (pôdu ohrievajú) alebo minerálny mulč v podobe kamennej drviny, drobného štrku.

Vyvážená zálievka a mulč

3. Hnojenie

Ruže sú náročné hlavne na vápnik, ale vyžadujú aj vysoký podiel draslíka a fosforu. Tieto prvky sú dôležité pre bohaté kvitnutie a vysokú pevnosť pletív. Opatrní sme pri hnojení dusíkom. Nikdy nepoužívame čerstvý maštaľný hnoj. Počas sezóny rastliny pohnojíme dvoma dávkami špeciálneho hnojiva, kvapalného alebo kryštalického, určeného pre ruže. Prvú dávku im doprajeme v marci alebo apríli, druhú v priebehu júla alebo augusta, prípadne po prvom intenzívnom kvitnutí.

Hnojenie ruží

4. Jarný rez

Každá skupina ruží vyžaduje trochu odlišný spôsob rezu, no základné pravidlá sú v zásade rovnaké. Hlavnou úlohou rezu je presvetlenie kra, odstránenie poškodených výhonov a starého dreva, ktoré rastlinu zahusťujú a bývajú často tiež zdrojom chorôb a škodcov. Pravidelným rezom sa rastlina každý rok zmladí. Hlavný termín rezu je jar. Režeme vždy na očko smerujúce von z korunky.

Jarný rez ruží

5. Letný rez

Spočíva najmä v odstraňovaní odkvitnutých výhonov, aby sa rastlina nevysiľovala tvorbou plodov. Pri odrodách kvitnúcich priebežne alebo opakovane týmto podporíme opätovné kvitnutie. Pri kríkových odrodách režeme cca 4 – 6 očiek pod odkvitnutým kvetom. Pri popínavých odrodách zrežeme odkvitnuté výhony tak, aby ostali 3 – 4 očká. Prehustené kry môžeme trochu presvetliť.

Letný rez ruží

6. Ochrana pred zimou

Počas miernej zimy, aké sa vyskytujú v posledných rokoch, nie je ochrana pred mrazmi nutná. No keďže dopredu nevieme, aká zima bude nasledovať, počas novembra ochranu preventívne vytvoríme.

Ochrana ruží pred chladnými dňami

Rokmi overené je zasypanie miesta očkovania (zjednodušene oblasť koreňov) kopčekom kompostu. Na jar ho rozhrnieme na povrch a tak hneď i pohnojíme. Ďalšou možnosťou je kryt z čečiny.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: hnojenie | mulč | rez | ruže

Diskusie na tému článku