7 najčastejších chýb pri výbere skleníka

  • 01.03.2019

Vyberáte si nový skleník alebo s pestovaním v skleníku ešte len chcete začať? Prečítajte si, čo všetko by mal spĺňať dobrý skleník, skôr než nakúpite.

Dôležitá je trvácna a odolná konštrukcia

Názov skleník je odvodený od skla, klasické skleníky sú už ale na ústupe. Sklo je totiž krehké a ľahko sa rozbije napríklad pri krupobití. Bežné kovové rámy bez povrchovej úpravy zasa rýchlo hrdzavejú. Vyberajte teda skleník, ktorý tvoria hliníkové alebo pozinkované profily. Tie totiž nehrdzavejú. Kvalitný skleník by mal byť aj dobre vystužený, a to nielen na bočných stenách, ale aj v rámci strechy.

—> NÁŠ TIP: Vystužený záhradný skleník JURHAN s hliníkovou konštrukciou

7 najčastejších chýb pri výbere skleníka
Bočná a strešná výstuž skleníka JURHAN

Tradičné sklo verzus moderný polykarbonát

Je pravda, že bežné číre sklo prepúšťa až 92% slnečného žiarenia, má však aj horšie tepelno-izolačné vlastnosti než modernejší polykarbonát. Ten síce prepúšťa do skleníka „len“ 80% slnečného žiarenia, má však UV filter a svetlo rozptyľuje rovnomerne. Okrem toho má výrazne lepšie tepelno-izolačné vlastnosti a prehreje sa rýchlejšie ako bežné sklo. To má zásadný vplyv na rast rastlín. Polykarbonát je navyše prakticky nezničiteľný a odolá okrem krúpov aj silnému vetru a ťažkému snehu. To pri bežnom skle býva problém.

Strieška alebo oblúk?

Mnohí záhradkári sa s vami budú hádať. Pravdou však je, že klasická konštrukcia v podobe domčeka je jednoduchšia na inštaláciu a má aj jednu dôležitú výhodu – strešné okná. Tie dokážu vo výraznej miere regulovať teplo a cirkuláciu vzduchu vo vnútri skleníka, dokonca aj automaticky na princípe teplotnej rozťažnosti.


—>NÁŠ TIP: Automatický otvárač okien na skleník JURHAN

Automatický otvárač okien na skleníku
Automatický otvárač okien na skleníku

Zber dažďovej vody

Ak už chcete investovať, vyberte si skleník, ktorý myslí aj na zavlažovanie. Niektoré typy majú v sebe zabudované odkvapové žľaby, ktoré po stenách skleníka odvádzajú dažďovú vodu, umožňujú zbierať ju do nádob a neskôr využiť na polievanie.

—> NÁŠ TIP: Záhradný skleník JURHAN s odkvapovými žľabmi

Dajte pozor na základňu

V minulosti boli v kurze podmurovky, dnes má väčšina skleníkov pribalenú základňu, ktorú pomocou hákov upevníte do zeme a až na ňu postavíte skleník. Vďaka nej je skleník dokonale pravouhlý, neklesá do zeme a stojí pevne. Pýtajte sa predajcu, či je základňa v cene, alebo si ju musíte prikúpiť.

Nie sú dvere ako dvere

Vstupné dvere do skleníka vedia byť zaujímavým faktorom v rozhodovaní. Potrápia vás hlavne pri každodennom vetraní, ktoré je nevyhnutné, aby sa nevytvárali plesne či hubové ochorenia. Väčšina skleníkov má klasické otváracie dvere, ktoré budete musieť zaťažiť či prichytávať a potrápia vás pri veternom počasí. Existujú však aj skleníky s posuvnými dverami, ktoré vám navyše na záhrade ušetria kopec miesta.

Posuvné dvere na skleníku
Posuvné dvere na skleníku

Prekvapiť môže aj cena… pozitívne?

Pri skleníkoch dnes paradoxne platí, že modernejší materiál je lacnejší. Polykarbonát zoženiete za približne 250 €, sklo v podobných rozmeroch od približne 500 €. Pozor ale na super lacné ázijské skleníky, ktoré majú často problém nielen s kvalitou, ale aj prípadnou reklamáciou. Skleník je investícia na mnoho rokov, vyberajte teda také, ktoré majú dobré užívateľské recenzie, sú z overených obchodov, alebo sú ocenené ako výrobky roka.

 

Článok pre vás pripravila redakcia e-shopu JURHAN – špecialista na doplnky do záhrady a kancelárie. Objavte skleníky JURHAN už od 219,95 €.

Viac na https://www.jurhan.com/c/zahradne-skleniky

 

Zdroj: PR článok spoločnosti GammaHS s.r.o.

Diskusie na tému článku