Ak chcete mať krásne kany, je vhodné si ich predpestovať. Teraz je na to vhodné obdobie

  • 09.04.2022

Kana indická (Canna indica) býva súčasťou okrasných výsadieb v nižšie položených lokalitách. Na slnečných miestach sa bohato rozrastie, jej ozdobou sú exoticky pôsobiace listy aj farebne výrazné súkvetia.

Červené kany

Najčastejšie sú červené, existujú však aj odrody so žltými alebo oranžovými kvetmi, niektoré majú dokonca farebne výrazné listy.

Kanám sa darí vo voľnej pôde aj v dostatočne priestranných kvetináčoch, vhodná je na to napríklad odroda ʻLuciferʼ. Ide o teplomilné hľuznaté rastliny, ktoré je potrebné každoročne zazimovať a na jar hľuzy opäť vysadiť. Osvedčilo sa predpestovanie rastlín v malých kvetináčoch a následná výsadba do voľnej pôdy alebo do veľkých kvetináčov.

Ako si predpestovať rastliny kán

1. HĽUZY

Hľuzy kany

Hľuzy kán najskôr dôkladne skontrolujme. Vyberieme tie, ktoré sú pevné, nepoškodené a majú viditeľné puky.

2. KVETINÁČE

Kvetináč so substrátom

Kvetináče s otvorom na odtok prebytočnej vody naplníme do dvoch tretín čerstvým záhradníckym substrátom.

3. PUKMI NAHOR

Výsadby hľuzy kany

Vložíme hľuzu tak, aby puky smerovali nahor. Podľa potreby môžeme veľkosť hľuzy zmenšiť, aby sa vošla do kvetináča.

4. ZASYPANIE 

Výsadba hľuzy kany do kvetináča

Hľuzu zasypeme, pričom puky majú byť tesne pod povrchom pôdy. Substrát zavlažíme a kvetináč si označíme.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?