Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022

  • 31.10.2022

November je ideálny mesiac na to, aby sme záhradu dokonale pripravili na zimu, upratali ju, ochránili citlivé rastliny a neskôr si tak dopriali zaslúžený oddych.

Dievčatko utekajúce jesennou záhradou

01. – 02.11.2022 (dni kvetov)

Záhony trvaliek aj vonkajšie vysadené nádoby zakryjeme čečinou – ukladáme ju v smere vetra. Zberáme ružičkový kel, brokolicu. Kučeravý kel zberáme po prvých mrazoch – bude sladší a lahodnejší. Vonkajšie nádoby s rastlinami obalíme bublinkovou fóliou a dekoratívne zabalíme do vrecoviny. Skrátime výhonky ruží, popínavé opatrne ohneme a zakryjeme čo najviac pôdou. Stromčekovým ružiam obalíme korunku a kmienok kartónom alebo vrecovinou.

03. – 05.11.2022 (dni listov)

Citlivejšie balkónové rastliny presťahujeme dovnútra ešte pred príchodom prvých mrazov. Zviažeme trsy okrasných tráv, z trávnika vyhrabeme opadané lístie. Polejeme nové vonku vysadené rastliny. Očistíme kmene stromov a hrubšie konáre od machu a lišajníkov. Zlikvidujeme tak aj ukrytých prezimujúcich škodcov. Odložíme hadice aj nádoby na polievanie a vypustíme vodu zo systému.

06. – 07.11.2022 (dni plodov)

Skypríme záhon jahôd, novovysadené skontrolujeme, neujaté vyhodíme. Medzi rady nasypeme kompost, bude držať vlhko a chrániť mladú výsadbu pred mrazom. Kmene mladých stromčekov chránime pred ohryzením zverou. Citlivým ovocným drevinám chránime korene pred mrazom nakopcovaním pôdy, alebo čečinou. Z ovocných stromov oberieme zvyšky ovocia a odstránime napadnuté plody. Zbierame dulu, jarabinu, oskorušu, trnky. Vetráme v skladových priestoroch.

08. – 09.11.2022 (dni koreňov)

Pokiaľ to počasie umožňuje, zbierame korene chrenu. Stĺpovité ihličnany zviažeme – lepšie tak odolajú váhe snehu. Prehádžeme kompost, ak treba, pridáme do neho vodu. Ak je naopak príliš vlhký,  prihodíme do neho slamu, alebo lístie. Na zimu môžeme kompost prekryť nepremokavou plachtou – nebude tak premočený. Vysádzame nové a presádzame staršie dreviny s koreňovým balom. Sadíme cesnak.

10. – 12.11.2022 (dni kvetov)

Za suchého počasia nezabúdajme polievať novovysadené stromy a okrasné dreviny. Vyvetráme pivnicu a skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu. Nahnité plody ihneď odstránime. Vonkajšie nádoby s výsadbami obalíme bublinkovou fóliou a vrecovinou.  Nezabúdajme ich pravidelne zavlažovať. Zazimujeme vodné rastliny. Nezabúdame ani na rastliny v interiéri. Dôkladne ich kontrolujeme, či nie sú napadnuté škodcami, ako červce, roztočce, štítničky, molice a smútivky.

13. – 14.11.2022 (dni listov)

Obmedzíme zálievku izbových rastlín. O to častejšie rosíme na listy a zvlhčujeme suchý vzduch, čím vytvárame priaznivú mikroklímu. Záhon s bylinkami alebo bylinkovú špirálu zakryjeme čečinou. Skontrolujeme nástielku – ak je odviata, doplníme ju. Vyčistíme skleník a parenisko, vypustíme vodu zo závlahového systému. Zberáme ružičkový a kučeravý kel, po mrazoch majú lepšiu chuť.

15. – 17.11.2022 (dni plodov)

Z ovocných stromov pomocou drôtenej kefy odstránime starú kôru. Zabránime tak prezimovaniu škodcov. Pred oškrabávaním však pod strom rozložíme starú plachtu a kusy oškrabanej kôry po práci spálime. Po prvých mrazoch zbierame plody mišpule, dule, jarabiny, oskoruše, rakytníka a trniek. Povápnime kompost. V dňoch bez mrazu vetráme skladové priestory. Vyhrabávame opadané lístie zo záhonov a z trávnika.

18. – 19.11.2022 (dni koreňov)

Výsevy čierneho koreňa, petržlenu a dvojročných kvetín zakryjeme čečinou. Ochránime ich tak pred silnými holomrazmi. Zrýľujeme a povápnime posledné voľné plochy v záhrade. Kompostovisko utlačíme, zakryjeme fóliou, aby pokračovali rozkladné procesy pomocou teploty a činnosti mikroorganizmov.

20. – 21.11.2022 (dni kvetov)

Stočíme záhradné hadice, necháme vytiecť vodu. V suchom vzduchu rosíme izbové rastliny, obmedzíme zálievku tým, ktoré majú obdobie vegetačného pokoja, primerane zavlažíme kvitnúce. Zakryjeme záhony s bylinkami a liečivkami, aby dobre prezimovali.

22.11.2022 (deň listov)

Pripravíme si trsy pažítky na rýchlenie v zime – trs rozdelíme na menšie, vysadíme do nádob a prenesieme do chladnejšej miestnosti. Na vatu si na husto vysejeme žeruchu – počas zimy je to cenný zdroj vitamínu C. Vyčistíme skleník a parenisko. Do miestnosti so zazimovanými vodnými rastlinami si odložíme 1 – 2 nádobky s vodou, rastlinám z nej občas dolejeme. Vysádzame cesnak.

23. – 25.11.2022 (dni plodov)

Do záhrady zavesíme kŕmidlá pre vtáctvo. Aj v tomto období ešte môžeme do pripravených jám vysádzať ovocné stromy. Všetky čerstvo vysadené stromčeky treba za sucha pravidelne polievať. Pripravujeme plán výsadby na budúci rok. Z ovocných stromov oberieme všetky mumifikované plody – sú zdrojom chorôb v budúcom roku. Chránime kmene stromov pred výkyvmi teplôt vrecovinou, kartónom či vápenným mliekom.

26. – 27.11.2022 (dni koreňov)

Na zimu pripravíme aj parenisko. Z prázdneho pareniska vyvezieme hlinu a naplníme ho lístím. Môžeme presvetľovať okrasné kry, ktoré nemajú nahodené kvetné púčiky. Zviažeme konáre ihličnanov, širokorastúcich listnáčov, aby sa pod tiažou snehu nezlomili. Utlačíme kompostovisko, posledná vrstva je ornica. Zakryjeme ho fóliou, vplyvom tepla a mikroorganizmov sa urýchli rozklad. Za sucha polievame nové výsadby ovocných a okrasných rastlín.

28. – 30.11.2022 (dni kvetov)

Vyvetráme pivnicu a skontrolujeme uskladnené plody a cibuľky kvetín. Odložíme záhradný nábytok, upraceme altánok, vyčistíme skleník. Citlivé skalničky prikryjeme čečinou. Izbovým rastlinám opatrne vetráme, suchý a horúci vzduch im škodí. Jemne ich rosíme na listy, prípadne ich pretrieme vlhkou tkaninou. Ak je sucho, polejeme cibuľoviny vysadené v nádobách a na vonkajších záhonoch, ale i muškáty, oleandre, fuksie a iné, ktoré sme na zimu preniesli dovnútra.

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie