Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2021

  • 01.11.2021

November je ideálny mesiac na to, aby sme záhradu dokonale pripravili na zimu, upratali ju, ochránili citlivé rastliny a neskôr si tak dopriali zaslúžený oddych.

Dievčatko utekajúce jesennou záhradou

01. – 02.11.2021 (dni koreňov)

Zrýľujeme pôdu okolo ovocných stromov aspoň do šírky koruny. Okolo plytkokoreniacich stromov však opatrne. Zarýľujeme k nim kompost, alebo hnoj. Prekypríme záhony. Vysádzame ozimný cesnak.

03. – 04.11.2021 (dni kvetov)

Záhony trvaliek aj vonkajšie vysadené nádoby zakryjeme čečinou – ukladáme ju v smere vetra. Zberáme ružičkový kel, brokolicu. Kučeravý kel zberáme po prvých mrazoch – bude sladší a lahodnejší. Vonkajšie nádoby s rastlinami obalíme bublinkovou fóliou a dekoratívne zabalíme do vrecoviny. Skrátime výhonky ruží, popínavé opatrne ohneme a zakryjeme čo najviac pôdou. Stromčekovým ružiam obalíme korunku a kmienok kartónom alebo vrecovinou.

05. – 06.11.2021 (dni listov)

Citlivejšie balkónové rastliny presťahujeme dovnútra ešte pred príchodom prvých mrazov. Zviažeme trsy okrasných tráv, z trávnika vyhrabeme opadané lístie. Polejeme nové vonku vysadené rastliny. Očistíme kmene stromov a hrubšie konáre od machu a lišajníkov. Zlikvidujeme tak aj ukrytých prezimujúcich škodcov.

07. – 08.11.2021 (dni plodov)

Skypríme záhon jahôd, novovysadené skontrolujeme, neujaté vyhodíme. Medzi rady nasypeme kompost, bude držať vlhko a chrániť mladú výsadbu pred mrazom. Kmene mladých stromčekov chránime pred ohryzením zverou. Citlivým ovocným drevinám chránime korene pred mrazom nakopcovaním pôdy, alebo čečinou. Z ovocných stromov oberieme zvyšky ovocia a odstránime napadnuté plody. Zbierame dulu, jarabinu, oskorušu, trnky.

09. – 10.11.2021 (dni koreňov)

Pokiaľ to počasie umožňuje, zbierame korene chrenu. Stĺpovité ihličnany zviažeme – lepšie tak odolajú váhe snehu. Prehádžeme kompost, ak treba, pridáme do neho vodu. Ak je naopak príliš vlhký,  prihodíme do neho slamu, alebo lístie. Na zimu môžeme kompost prekryť nepremokavou plachtou – nebude tak premočený. Vysádzame nové a presádzame staršie dreviny s koreňovým balom. Sadíme cesnak.

11. – 12.11.2021 (dni kvetov)

Za suchého počasia nezabúdajme polievať novovysadené stromy a okrasné dreviny. Vyvetráme pivnicu a skontrolujeme uskladnené ovocie a zeleninu. Nahnité plody ihneď odstránime. Vonkajšie nádoby s výsadbami obalíme bublinkovou fóliou a vrecovinou.  Nezabúdajme ich pravidelne zavlažovať. Zazimujeme vodné rastliny.

13. – 14.11.2021 (dni listov)

Zalejeme izbové rastliny. Záhon s bylinkami alebo bylinkovú špirálu zakryjeme čečinou. Skontrolujeme nástielku – ak je odviata, doplníme ju. Vyčistíme skleník a parenisko, vypustíme vodu zo závlahového systému.

15. – 17.11.2021 (dni plodov)

Z ovocných stromov pomocou drôtenej kefy odstránime starú kôru. Zabránime tak prezimovaniu škodcov. Pred oškrabávaním však pod strom rozložíme starú plachtu a kusy oškrabanej kôry po práci spálime. Po prvých mrazoch zbierame plody mišpule, dule, jarabiny, oskoruše, rakytníka a trniek. Povápnime kompost. V dňoch bez mrazu vetráme skladové priestory.

18. – 19.11.2021 (dni koreňov)

Výsevy čierneho koreňa, petržlenu a dvojročných kvetín zakryjeme čečinou. Ochránime ich tak pred silnými holomrazmi. Zrýľujeme a povápnime posledné voľné plochy v záhrade. Kompostovisko utlačíme, zakryjeme fóliou, aby pokračovali rozkladné procesy pomocou teploty a činnosti mikroorganizmov.

20. – 22.11.2021 (dni kvetov)

Stočíme záhradné hadice, necháme vytiecť vodu. V suchom vzduchu rosíme izbové rastliny, obmedzíme zálievku tým, ktoré majú obdobie vegetačného pokoja, primerane zavlažíme kvitnúce.

23. – 24.11.2021 (dni listov)

Pripravíme si trsy pažítky na rýchlenie v zime – trs rozdelíme na menšie, vysadíme do nádob a prenesieme do chladnejšej miestnosti. Na vatu si na husto vysejeme žeruchu – počas zimy je to cenný zdroj vitamínu C. Vyčistíme skleník a parenisko. Do miestnosti so zazimovanými vodnými rastlinami si odložíme 1 – 2 nádobky s vodou, rastlinám z nej občas dolejeme.

25. – 27.11.2021 (dni plodov)

Do záhrady zavesíme kŕmidlá pre vtáctvo. Aj v tomto období ešte môžeme do pripravených jám vysádzať ovocné stromy. Všetky čerstvo vysadené stromčeky treba za sucha pravidelne polievať. Pripravujeme plán výsadby na budúci rok. Z ovocných stromov oberieme všetky mumifikované plody – sú zdrojom chorôb v budúcom roku.

28. – 29.11.2021 (dni koreňov)

Na zimu pripravíme aj parenisko. Z prázdneho pareniska vyvezieme hlinu a naplníme ho lístím. Môžeme presvetľovať okrasné kry, ktoré nemajú nahodené kvetné púčiky. Zviažeme konáre ihličnanov, širokorastúcich listnáčov, aby sa pod tiažou snehu nezlomili.

30.11.2021 (deň kvetov)

Vyvetráme pivnicu a skontrolujeme uskladnené plody a cibuľky kvetín. Spravíme údržbu náradia, prehádžeme kompost. Citlivé skalničky prikryjeme čečinou.

 

 

Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa LIMITOVANÁ AKCIA: Ročné predplatné časopisu + 4 prípravky na ochranu záhrady za bezkonkurenčnú cenu!