Aké liečivky pestovať v okrasnom záhone?

  • 22.06.2019

Dajú sa liečivky pestovať v okrasnom záhone?
Katarína Z., Vinné

Okrasný záhon plný liečivých byliniek

Okrem dnes bežne pestovaných liečivých bylín a korenín, ako sú obľúbená levanduľa, šalvia lekárska, tymian, bazalka a podobne, môžete svoj záhon spestriť aj našimi pôvodnými druhmi.

Medzi prvými na jar rozkvitá pľúcnik lekársky, ktorý je vďaka škvrnitým listom zaujímavý celý rok, menej nápadná hluchavka biela vytvára trsy vhodné ako výplň medzi výraznejšie trvalky. Oba spomínané druhy obľubujú tienisté stanovište. Podobne aj drobnejšia prvosienka jarná, ktorá v záhone sama migruje. Trsy väčších listov a drobné fialové kvietky má kostihoj. Na plnom slnku sa v lete páči myšiemu chvostíku s bielym kvetom, ľubovníku bodkovanému kvitnúcemu na žlto a vankúšom materinej dúšky. Krásnou dominantou záhrady, obletovanou množstvom hmyzu, je dvojročný divozel so sýtožltými kvetmi.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

V poradni odpovedá: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?