Bláznivé počasie! Stihnite ľubovník v plnej sile

  • 12. jún 2018

Slnečné lúče premietnuté do kvetu a uložené na horšie sychravé dni. So štýlovým bodkovaným dizajnom k tomu. Jedna z najfascinujúcejších byliniek vybehla do kvetu skôr ako zvyčajne. Na Jána môže byť už na niektorých južnejších územiach Slovenska pomaly odkvitajúca.

Bláznivé počasie! Stihnite ľubovník v plnej sile

Dnes píšem o ľubovníku bodkovanom, ľudovo trezalka, ale aj čarovník, láskavec, či bylinka svätého Jána.

Ako ho rozpoznať

Do diaľky žiariace žlté kvety, no podstata sa skrýva vnútri. Červené farbivo, ktoré obsahuje hypericín. To je tá látka, ktorá pôsobí antidepresívne, proti strachu či úzkosti. Stačí pomliaždiť púčik medzi prstami a na koži ostane akoby tuhočervený až bordový fľak.

Ľubovník bodkovaný

To je prvý rozpoznávací znak. Ďalším sú bodky na lístkoch, ktoré krásne vidno proti svetlu.

Ľubovník bodkovaný

Na priereze guľatá stonka a tá je bohato rozvetvená. To je to, čo hľadáte, Hypericum perforatum.

Ľubovník bodkovaný

Rastie na slnečných miestach. Na fotke z Farebného atlasu rastlín vidno drobné rozdiely s inými ľubovníkmi, vľavo hore je ľubovník chlpatý a vpravo ľubovník škvrnitý.

Ľubovník

Bláznivé počasie! Stihnite ľubovník v plnej sile

Neublížia, ale ani nemajú účinky bodkovaného. Kto by ho chcel vo vlastnej záhrade, bežne sú dostupné semienka, vysieva sa ale na jar priamo do záhonu, ideálne v apríli.

Semienka ľubovníka

Čaj dobrej nálady

Jednoduchý, základný a veľmi účinný spôsob ako si silu, radosť a dobrú náladu z krásnych prežiarených slnečných dní uchovať, je klasické sušenie na čaj. Zvyknem zavesiť v chládku do prievanu celé viazaničky dole hlavou. Po usušení nadrobím kvety aj lístky. Používam samostatne, ale aj do zmesí najmä ako večerný upokojujúci čaj.

Ľubovník bodkovaný

Veľmi dobre padne v zime, keď sú dni nekonečne dlho krátke a tmavé a energia i nálada klesajú, človek má pocit, že začína byť depresívny. Vtedy taká šálka ľubovníka padne najlepšie.

Bláznivé počasie! Stihnite ľubovník v plnej sile

Rovnako ho mám preverený aj počas PMS. Keď sú všetci na svete iritujúci, nevie človek vydržať sám so sebou, plač stále na krajíčku, siahneme po ľubovníčku. Pomôcť by mal aj pri ťažkostiach s tráviacim traktom a má aj protizápalový a antibakteriálny účinok, takže ho pridávam do zmesí, keď na človeka čosi „lezie“.

Ľubovník bodkovaný

Jánsky olej

Druhý a rovnako dobrý spôsob uchovania sily trezalkového kvetu je naložiť do oleja. Keďže kedysi boli kvety v najlepšej fáze na zber na Jána, okolo 24. júna, volá sa jánsky olej. Ja som tento rok naložila na Medarda, ale na Jána ho možno budem cediť, takže pomenovanie môže ostať. Ale poďme pekne po poriadku.

Jánsky olej

Krásne rozkvitnuté kvety čiastočne aj s lístkami nastriháme do fľaše.

Jánsky olej

Poriadne pozatláčame. Zalejeme panenským olivovým olejom tak, aby bolo všetko ponorené.

Bláznivé počasie! Stihnite ľubovník v plnej sile

Následne fľašu necháme na slnečnom mieste. Olej sa nádherne sfarbí. Keď sa naň pozriete proti slnečnému svetlu, bude krvavočervený. Vtedy je hotový. Trvať to bude 10 dní, maximálne 3 týždne. Mne to do Jána vychádza na 16 dní, takže zrejme ho zlejem symbolicky naozaj vtedy.

Jánsky olej

Hotový olej stačí precediť cez gázu. Pridávam foto z minulých rokov, ako vyzerá hotový. Aj scedený pripravený na odloženie a využitie v prípade potreby.

Jánsky olej

Skladujeme na chladnom mieste, studená špajza, prípadne chladnička. Nezľaknúť sa, olivový olej v chladničke stuhne, po vybratí do izbovej teploty sa zas rozpustí. Jánsky ľubovníkový olej sa používa na vonkajšie ošetrenie kože. Od popálenín, vrátanie spálenia slnkom cez popraskanú kožu na pätách. Dá sa využiť kozmeticky na vrásky a unavenú pleť. Prípadne na podráždené miesto po uštipnutí hmyzom.

Vždy opatrne!

S hypericínom vždy opatrne na slnku. Ideálne vôbec nepiť ľubovníkový čaj počas slnečných dní, jedine večer po západe slnka. Na koži by mohla vybehnúť reakcia. Rovnako nikdy nechodiť na slnko ani po potretí kože olejom.

Jánsky olej

Je to veľmi účinná bylina, nikdy by som ju ale nekombinovala vnútorne spolu s užívaním liekov. Rovnako jeho dávkovanie na vlastnú päsť pri vážnych stavoch, ktoré si vyžadujú návštevu lekára, určite nepraktizujte!

Text a foto: Martina Töröková

Komentáre

  • <p>Na ľubovník veľký pozor. Nie je celkom neškodný. Napríklad sa mieša s látkovou premenou mnohých liekov v pečeni, čím môže zvyšovať alebo znižovať ich účinky a toxicitu. Môže tiež spôsobovať pľúcnu hypertenziu. Takže ja sa ľubovníka dosť bojím. Aj je to pekne zdôraznené v článku </p>

Pridaj príspevok