Ako na zimný rez jadrovín

  • 11. jan 2021

Zimným rezom ovplyvníme nielen tvar stromov, ale aj produkciu kvetov a plodov. V tomto období režeme predovšetkým jadroviny, čiže hrušky a jablone.

Ako na zimný rez jadrovín

Zimné obdobie je pre mnohé opadavé stromy a kry vhodným obdobím rezu aj preto, že konáre a vetvy bez listov sú oveľa lepšie viditeľné, a tak náš zásah bude presnejší a cielenejší. Ako prvé si všímame a odstraňujeme rozštiepené, zlomené a konkurujúce si výhony. Preč dáme aj príliš slabé a tie, ktoré zmenili farbu vplyvom odumretia alebo napadnutia chorobou, napríklad v prípade jabloní múčnatkou.

Odstránením tenkých koncov výhonov a vetvičiek podporíme rast silných výhonov v ďalšom roku. Na výhone s napríklad desiatimi i viacerými očkami sú tie blízko jeho konca často slabšie a horšie vyzreté. V ďalšom roku tak z ponechaných pukov vyrastú silné listy, prípadne výhonky. Čím viac teraz v zime zrežeme, tým intenzívnejšie rastlina v budúcej sezóne porastie. Ak režeme iba mierne, aj rast v ďalšom roku bude mierny. Tento fakt môžeme dobre využiť napríklad pri starých rastlinách, keď ich potrebujeme zmladiť. Vtedy väčší zásah vyprovokuje nový silný rast.

Sponzor fóra
;

Pozor, v zime nerežeme, ak teploty klesajú príliš nízko, prípadne ani vtedy, ak hlásia príchod veľmi nízkych teplôt. Nerežeme ani na jar kvitnúce kry, a čo sa týka ovocných drevín, vyhneme sa rezu kôstkovín, čiže sliviek, čerešní, broskýň, mandlí, marhúľ a nektáriniek. Nielenže sú chúlostivejšie na nízke teploty, no práve v tomto období im hrozí napadnutie hubovým ochorením.

Puky kvetov jablone
Pri reze hrušiek a jabloní sa okrem tvarovania a prevzdušnenia dreviny zameriavame aj na tvorbu takzvaného rodivého obrastu, čo sú krátke vetvičky nesúce vždy niekoľko kvetných pukov.

Rez jadrovín v zimnom období

Rez ovocných stromov vyvoláva medzi mnohými záhradkármi skoro až paniku, keďže sa boja, že ho neurobia dobre a prídu o úrodu alebo poškodia strom. Hoci také niečo sa stáva málokedy, je dobré pri reze nasledovať odporúčania odborníkov. Učí sa každý z nás a začať niekde treba. V ďalšom roku po reze potom sledujeme, ako naň drevina zareagovala a aj z toho si vieme vziať ponaučenie. Samozrejme, režeme aj podľa toho, aký tvar stromu pestujeme: či vysokokmeň, polokmeň, palmetu, zákrsok alebo iný. Hoci vychádzajú z rovnakých princípov rastu, každý z nich má svoje špecifiká.

Prednosťou rezu v zimnom období, keď je drevina bez lístia, je, ako už bolo spomínané, že dobre vidíme všetky výhony, dokonca aj puky a ich smerovanie. Režeme totiž takmer vždy na vonkajší púčik, čiže puk smerujúci von z dreviny. Pri pohybe okolo stromu aj v strome dávame pozor, aby sme neopatrnými pohybmi nevylamovali puky.

Okrem odstránenia poškodených, konkurujúcich si výhonov sa pri zimnom reze hrušiek a jabloní zameriame na vytváranie takzvaného rodivého obrastu. Rodivé výhonky sú krátke výhonky vyrastajúce z hrubších kostrových konárov. Nachádza sa na nich niekoľko silných zdravých kvetných pukov. Úrodu prinášajú mnoho ďalších rokov. Kvetné puky, ktoré sú v porovnaní s listovými guľatejšie, menej špicaté, sa nachádzajú i na tenkých a dlhých výhonoch, tie sa ale pod váhou plodov môžu ľahko polámať. Rodivý obrast je na rozdiel od nich oveľa stabilnejší a pri zbere zvyčajne dostupnejší.

Pri reze sa snažíme vytvárať vzdušné koruny, aby cez ne dobre cirkuloval vzduch. Tým predchádzame hubovým ochoreniam, ktorým sa darí pri vyššej vzdušnej vlhkosti a stojacom vzduchu. Toto zvyčajne dosiahneme zameraním sa na základy rezu, čiže odstraňovanie slabých, chorých, mŕtvych, poškodených, konkurujúcich si a do stredu koruny rastúcich výhonov.

Ako na zimný rez jadrovín

Ako na to krok za krokom

1. Pravidelný rez

Vďaka pravidelnému rezu budú mať stromy vybudovaný uspokojivý tvar z kostrových konárov a krátkym rodivým obrastom. Preto si vyžadujú iba mierny zásah.

2. Redukcia výhonov

Cieľom rezu je najmä redukcia minuloročných bočných výhonov na 4 až 6 očiek, pričom tie najtenšie alebo príliš zahusťujúce odstránime celkom. Očká počítame od staršieho dreva, ktoré rozpoznáme dobre podľa farby. Je hnedé, na rozdiel od výhonov z minulého roka, ktoré sú svetlejšie. Režeme nad očkom a šikmo smerom od očka, aby sme uľahčili stekanie vody.

3. Výsledný tvar

Strom po reze má na kostrových konároch ponechané iba silné a vhodne orientované minuloročné výhony. Na mladom strome môžeme ponechať na kostrových výhonoch terminálne (koncové) očká, až kým dorastú do želanej dĺžky. Pri starších stromoch ich odstraňujeme. Na zrezaných výhonoch očakávame v ďalšom roku tvorbu nového rodivého obrastu.

Zimný rez stromov

Čo s kôstkovinami?

Kôstkoviny, z nich najmä slivky, sú náchylné na takzvanú bielu hnilobu dreva (Chondrostereum purpureum). Jej príznakmi je akoby strieborný povlak na listoch, odumieranie vetvičiek a konárov, postupne celej dreviny. Spóry, ktorými sa rozširuje, sú aktívne približne od septembra do jari a šíria sa vzduchom. Preto kôstkoviny režeme počas sezóny, keď sú schopné aktívne zaceliť rezné rany. Pri reze sa tiež oplatí dezinfekcia nožníc, napríklad bielou liehovinou, keď skončíme na jednom strome a prejdeme na ďalší. Tiež platí, že po vyformovaní koruny už kôstkoviny nie je treba rezať tak intenzívne ako jadroviny.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

  • <p>Treba rany po odstrihnutých konárikoch zatierat voskom?</p>

Pridaj príspevok

Najčítanejšie články
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
Viete, ako pestovať mrkvu a petržlen?
Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
Nedocenené krásky. Ak si všade nastrkáte skalné ruže, neobanujete. Prečítajte si prečo!
Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
Úrodu černíc ovplyvní dobrý rez. Naučte sa, ako na to
Ako rezať maliny a ríbezle na konci sezóny
Ako rezať maliny a ríbezle na konci sezóny