Martin Čurda radí: Ako ochrániť rastliny pred páliacim letným slnkom?

  • 25.07.2020

Hlásia, že bude tohto roku tropické leto. S týmto problémom sa stretávame v záhrade už dlho. Ako chrániť rastliny pred páliacim slnkom?

Dievčatko polieva kvety v záhrade

Je pravda, že na ochranu pred páliacim slnkom míňajú rastliny veľa energie, čo má za následok zastavenie rastu či spálené a zvädnuté listy. Horúčavy začínajú byť posledné roky čoraz pálčivejším problémom.

Bez závlahy to nepôjde

Ochrana je jednoznačná – predovšetkým ich výdatne zavlažujeme. Počas horúcich dní sa z nich viac vyparuje voda a musia si ju doplniť. Kolobeh vody v ich tele je intenzívnejší a zvýšené vyparovanie je spôsob, ako sa rastliny pred horúčavou chránia celkom prirodzene. Voda je vlastne ochladzovacie médium podobne ako voda v chladiči motora.

Rastliny nemajú termoregulačný systém ako my, no princíp je podobný. My sa potíme a odvádzame tak prebytočné teplo, ony majú vyšší výdaj vody. Vďaka tomu znesú priame slnko aj druhy, ktoré síce môžu rásť aj na slnečnom stanovišti, no priveľký úpek ich ničí. Ide hlavne o veľkolisté druhy. Napríklad hortenzie rýchlo vädnú a slnko im spaľuje listy. No ak sú zasadené pri trávniku, ktorý zavlažuje automatická závlaha, prípadne hortenziám doprajeme viac vody ako inokedy, poludňajšiu páľavu zvládnu.

Niektoré druhy treba zatieniť

Druhom s panašovanými kožnatými listami, ako je napríklad aukuba, však zvýšená dávka vody nestačí. Treba ich jednoducho prikryť, hoci aj starým kartónom alebo klasickou záhradníckou tieňovkou, ktorá neprepúšťa toľko slnka. Použiť môžeme aj ochranné prípravky na báze prírodných olejov, ktoré vytvoria na povrchu listov ochrannú vrstvu. Pomôže aj zvýšenie kondície rastlín dodaním viaczložkového hnojiva. Mikroelementy, ktoré obsahuje, sú totiž pre rastliny niečo podobné ako pre nás vitamíny.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Čo robiť, aby fotínia (červienka) zakvitla? Howea: Palma z hollyvoodskych filmov, ktorá vám odpustí, ak ju zabudnete poliať