Ako pestovať banánovníky? Oslovili sme hobby záhradkára, pre ktorého sú srdcovkou už 15 rokov
Dajú sa u nás dopestovať vlastné banány? Malo by to byť možné, ale vôbec to nie je jednoduché. Obrátili sme sa preto na skúseného pestovateľa, ktorý sa im venuje dlhé roky.
Cesta k plodom vyžaduje správne stanovište, odrodu aj starostlivosť. Pochádzajú totiž z iného klimatického pásma, z tropických až subtropických oblastí Juhovýchodnej Ázie, kde sa rozkladá napríklad Thajsko či Malajzia. Odtiaľ sa ich pestovanie v dávnej minulosti rozšírilo do Indie, neskôr do Afriky a častí Európy.
Patrí k najstarším rastlinám, ktoré človek pestuje
Všeobecne banánovník patrí k najstarším rastlinným druhom, ktoré človek pestuje. Existuje asi 80 druhov banánovníkov, pričom len niektoré z nich prinášajú jedlé plody bez semienok.
Plod banánu, ktorý poznáme z obchodov, patrí do skupiny odrôd „cavendish“ druhu Musa acuminata. Nezrelé plody môžu spôsobiť bolesti brucha, čo sa po ich uvarení stráca a v mnohých krajinách sa pre vysoký podiel škrobov používajú podobne ako bataty. Banánové listy sa využívajú ako obal na mäso i iné potraviny pri varení a pečení, ale aj ako krmivo. Z listov niektorých druhov sa pletú košíky, rohože, laná a podobne.
Banánovník je bylinná trvalka
Banánovník je bylina. Niektoré druhy a odrody dosahujú výšku aj niekoľko metrov. Vytvára nepravý kmeň tvorený zhlukom stopiek mohutných listov, ktoré postupne odumierajú. Považuje sa za trvalku. Samotná rastlina sa nedožíva vysokého veku, odumiera po odkvitnutí. Pred odumretím zo zhrubnutej časti medzi stonkou a koreňmi – z koreňového krku – vyrastajú nové rastliny, čím sa udržiava ďalej.
Pestovanie u nás v strednej Európe je limitované zimným obdobím. Nielenže banánovník absolútne neznáša mráz, ale dokonca ani nízke plusové teploty, počas zimy by mu nevyhovoval ani krátky deň.
Tri spôsoby, ako pestovať banánovník
Niektorí predajcovia uvádzajú, že máme tri možnosti, ako pestovať banánovník.
- Tzv. banánovník japonský (Musa × basjoo), ktorý je u nás najčastejšie dostupný, môžeme v teplých oblastiach pestovať celoročne vonku v záhone, kde by mal vďaka zimnej ochrane zvládnuť mrazy do –12 °C.
- Dá sa pestovať aj vo veľkých nádobách, pričom ho zimujeme v tmavej chladnej pivnici. Tento druh sa pestuje ako okrasný pre atraktívne mohutné listy a zaujímavý tvar, ktorý do priestoru vnáša závan exotiky. Plody od neho nečakajme a ak, tak nie také, aké poznáme z obchodu, ale menšie a so semienkami.
- Občas sa v predaji vyskytnú aj iné druhy a ich zakrpatené odrody, ktoré majú plodiť. Dariť sa im má vo veľkých kvetináčoch, a to cez leto vonku a v zime vo vykurovanej zimnej záhrade alebo celoročne umiestnené vo vykurovanej zimnej záhrade.
Ahojte, viete mi poradit - mame doma vo velkom crepniku bananovnik, rodi listy j…