Ako rýchliť cibuľoviny: Pripravte si rozkvitnutú zimu a skorú jar už teraz

 • 29.10.2020

Aby sme sa kvetmi cibuľovín mohli potešiť už na Vianoce alebo v predjarí, je začiatok jesene ideálne obdobie na prípravu.

Ako rýchliť cibuľoviny

Rozkvitnuté cibuľoviny v kvetináči vnesú do zimného interiéru osviežujúci závan jari. Ich kvitnutie pritom dokážeme načasovať. Napríklad, približne 7 týždňov trvá, aby rozkvitli narcisy, voňavé hyacinty a obľúbené tulipány. S ich „sadením“ začíname už v tomto období. Keď okrem tých najznámejších použijeme aj menej známe druhy či odrody cibuľovín, zabezpečíme si postupné kvitnutie prakticky počas celej zimy, od najskorších krókusov až po cesnaky.

Na chvíľu do chladu

Niektoré cibule, napríklad narcis a zornica, potrebujú istý čas stráviť na tmavom mieste, aby boli schopné začať rásť, kým druhy pochádzajúce z chladnejších klimatických oblastí, ako sú hyacinty, krókusy a modrice, musia istý čas stráviť v chlade, a to pri teplote do maximálne 7 °C. Umiestňujeme ich na tmavé a chladné miesto, napríklad do chladničky, pivnice alebo nevykurovanej garáže. Po 8 až 12 týždňoch v chlade a tme sa začnú pomaly rozvíjať ich korene. Ich následné preloženie na svetlé a teplejšie miesto na 3 až 4 týždne v nich prebudí „pocit“ ozajstnej jari, ktorú potrebujú na štart.

Ako sa starať o rýchlené cibuľoviny

Výsledné stanovište kvetináčov s cibuľovinami má byť teplé, no nie prekúrené, svetlé, ale nie na priamom slnku. Radšej ďalej od okna, radiátorov a iných vykurovacích telies, inak odkvitnú príliš rýchlo.

Cibule majú všetky živiny, ktoré v danej sezóne potrebujú, vlastne ukryté v sebe, preto sú nenáročné na starostlivosť. Dávame pozor, aby substrát príliš nepreschol alebo aby nebol preliaty. Preliatie je zvlášť nebezpečné, ak nádoba, v ktorej sú, nemá odtokový otvor. Hrozí im odhnitie.

Rýchlené cibuľoviny

Hyacinty (11 – 18 týždňov do kvitnutia)

Obyčajné a preparované (chladom predupravené na rýchlenie) cibule hyacintov pestujeme v zásade rovnako, rozdiel je v tom, že preparované cibule si vyžadujú menej času, kým zakvitnú, pretože už čiastočne prešli prípravou na rýchlenie. Cibule vysádzame do substrátu určeného pre cibuľoviny tak, aby v ňom boli do polovice ponorené. Pri výsadbe viacerých kusov do jednej nádoby ich sadíme blízko seba, ale tak, aby sa nedotýkali. Povrch pôdy zasypeme štrkom a zalejeme.

Alternatívou je vložiť cibule do sklenených vázičiek s vodou, pričom do nej nesmú byť ponorené ani sa jej dotýkať, majú byť tesne nad hladinou. Po období strávenom na tmavom a chladnom mieste (pozri nižšie) ich prezrieme. Ak sa cibule prebúdzajú a začínajú pučať, prenesieme ich do teplejšej a svetlej miestnosti. Substrát nenechávame príliš preschnúť a dolievame aj vodu v nádobe.

Aby hyacinty vykvitli na Vianoce, s prípravou začíname v septembri, najneskôr začiatkom októbra. Niektoré odrody rozkvitnú rýchlejšie, iné pomalšie, preto do jedného kvetináča vysádzame rovnakú odrodu.

Hyacinty vo vode

Nepreparované odrody

‘Delft Blue’ (modrá), ‘Snow Crystal’ (biela), ‘Pink Surprise’ (ružová), ‘Woodstock’ (fialová)

 • 11 – 14 týždňov tma/chlad
 • 3 – 4 týždne svetlo/teplo

Preparované odrody

‘Fondant’ (ružová), ‘Carnegie’ (biela), ‘ scarlet Pearl (tmavoružová), ‘Peter Stuyvesant’ (tmavomodrá)

 • 8 – 10 týždňov tma/chlad
 • 3 – 4 týždne svetlo/teplo

Obdobie chladu a tmy

Cibule, ktoré na kvitnutie potrebujú prejsť obdobím chladu, môžeme uložiť napríklad do chladničky a nastaviť v nej teplotu od 5 až 7 ⁰C. Toto obdobie trvá niekoľko týždňov. Keď sa blíži ku koncu, skontrolujeme, či sa vyvinuli korene. Výhonky môžu mať i do 5 cm. Najlepší výsledok dosiahneme, keď cibule z chladničky prenesieme na niekoľko dní do chladnej a mierne svetlej miestnosti, aby sa listy vyfarbili dozelena, a až potom do tepla a na svetlo. Keď zistíme, že sa listy vyvíjajú rýchlejšie ako kvetné puky, nádobu opäť zakryjeme a na niekoľko dní ju vrátime späť do tmy.

Tulipány (17 až 24 týždňov do kvitnutia)

Ak chceme rýchliť niečo menej tradičné, môžeme to skúsiť s tulipánmi, pri ktorých sa na kvitnutie čaká o niečo dlhšie ako pri hyacintoch a narcisoch. Pri nedostatku miesta v chladničke cibule vysadené v nádobách vyložíme von na tienisté chránené miesto, kde nie je príliš vlhko, a zasypeme ich hrubou vrstvou kompostu. Takto vonku prežijú dôležité obdobie chladu a tmy. Neskôr, keď začnú kvitnúť, prisadíme k nim prvosienky, povrch pôdy prikryjeme machom a tak vytvoríme atraktívnu jarnú dekoráciu. Aby sme podopreli kvetové hlávky, môžeme do aranžmánu zastrčiť pokrútené vetvičky vŕby alebo liesky.

Tulipány

Odrody na vyskúšanie

Vyberieme odrody so silnými a krátkymi stonkami, napríklad ‘Formosa’, ‘Calgary’ (biela), ‘Attila’ (ružovo-fialová) či ‘Apricot Beauty’ (ružová)

 • 14 – 20 týždňov tma/chlad
 • 3 – 4 týždne svetlo/teplo

Preparované narcisy (9 až 11 týždňov do kvitnutia)

Preparované narcisy sa predávajú na rýchlenie a pestovanie v interiéri. Napríklad voňavá odroda ‘Ziva’ (Narcissu papyraceus) vykvitne 9 až 11 týždňov od vysadenia. Cibule sadíme do záhradníckeho substrátu obohateného hlinou zo záhrady tak, že im trochu nad pôdu trčia vrcholčeky. Umiestnime ich do chladnej a nie príliš presvetlenej miestnosti na 3 až 4 týždne, následne ich prenesieme do svetlej teplej miestnosti. Skoro kvitnúca odroda ‘Arial’ má krátke stonky a dobre sa hodí na rýchlenie. Vyskúšať môžeme aj obľúbené ‘Tete-á-tete’, ktoré je veľmi odolné, po odkvitnutí ho môžeme na jeseň vysadiť priamo do záhrady.

Rýchliť môžeme aj obyčajné, nepreparované, cibule, ktoré najskôr umiestnime na 9 týždňov na tmavé miesto s teplotou 5 – 7 ⁰C a potom pokračujeme rovnako, ako je opísané vyššie v súvislosti s preparovanými cibuľami.

Narcisy

Odrody na vyskúšanie

‘Baby Boomer’, ‘Avalanche’, ‘Minnow’, ‘February Gold’, ‘Peeping Tom’, ‘Tete-á-tete’, odrody druhu N. papyraceus ‘Inbal’ a ‘Ziva’

 • 3 – 4 týždne chlad
 • 6 – 7 týždňov svetlo/teplo

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade? Pekný živý plot môže rásť aj v zásaditej pôde. Vyberte si kry, ktoré odporúča Martin Čurda