Ako si otestovať pôdu v domácich podmienkach

Akú máme v záhrade pôdu a aký má potenciál? Kým dôkladný rozbor rôznych prvkov a zlúčením je finančne náročný a robí sa v laboratóriách, zistiť pôdnu reakciu, čiže pH pôdy, je jednoduché.

Žena v záhrade testuje pôdu

Test ukáže, či je pôda neutrálna, alkalická alebo kyslá. Podľa toho pri pôsobíme výber rastlín alebo, naopak, spôsob hnojenia. Ak napríklad vieme, že v neutrálnej pôde chceme pestovať kyslomilné čučoriedky alebo rododendrony, pôdu budeme musieť v tomto záhone nahradiť. Naopak, ak je pôda skôr kyslejšia, záhony, kde pestujeme zeleninu, môžeme trebárs vyvápniť alebo použiť hnojivá s vyšším podielom vápnika.

Pôda v rukách

Takýto pH test sa dá zakúpiť v niektorých záhradných centrách, hobby marketoch alebo cez internet. Stupnica má 14 bodov. Číslo 7 je pomyslený stred a znamená neutrálnu reakciu. Všetko, čo je pod 7, je kyslá reakcia a nad 7 alkalická. Našťastie, väčšine rastlín nerobí problém mierna odchýlka od neutrálu. Vzorky pôdy vezmeme z troch až piatich rôznych miest záhrady, pretože pôda môže byť vzhľadom na doteraz pestované rastliny, prípadne bývalú stavebnú činnosť rôzna i na jednom pozemku.

Prečítajte si tiež: Ako zlepšiť štruktúru zeminy v záhrade

Ako zistiť, akú pôdnu reakciu má vaša pôda


1. Pomocou malej lopatky vezmeme malú vzorku pôdy bez prímesí korienkov a zvyškov rastlín. Každú zvlášť dáme do plastového vrecka a označíme.

Odobratie vzorky pôdy lopatkou

2. Podľa návodu v zakúpenom testeri dáme do skúmavky vzorku pôdy a zalejeme po označenú rysku priloženým roztokom.

3. Na skúmavku nasadíme vrchnák. Pridržíme ho prstom a skúmavkou dobre zatrepeme. Položíme na rovnú plochu a počkáme, kým si pôda sadne.

4. Roztok pomaly mení farbu. Dodržíme časový limit odporúčaný v návode a ku skúmavke priložíme papierik so stupnicou. Podľa farby sa hneď dozvieme výsledok.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok