Piesčitá pôda v záhrade: Ako ju zlepšiť a čo sa v nej dá dopestovať?

  • 08.02.2020

Dobrý deň, zdedili sme záhradu na Záhorí a radi by sme si dopestovali vlastnú zeleninu. Pôda je však veľmi piesčitá a neviem, čo všetko si môžem dovoliť pestovať, aby som sa nedočkala sklamania.

Mrkva na hriadke

Výhodou piesčitej pôdy je to, že je ľahká a vzdušná. Rastliny v nej nehnijú a netrpia chorobami. Na jar sa dobre prehrieva, čo umožňuje včasnejšie výsevy a výsadby, takže vám môže sezóna v záhrade začať málinko skôr, ako v iných regiónoch. Nevýhodou je, že sa v nej živiny neudržia, keďže sú neustále vyplavované do hlbšieho pôdneho profilu dažďami či zálievkou. Problém môže nastať aj v lete, keď budete musieť plodiny na piesčitej pôde zalievať viac, ako je bežné, keďže ani vodu nedokáže takáto pôda veľmi zadržať.

Reďkovka na hriadke

Jej úrodnosť zvýšite tak, že do nej budete na jeseň pravidelne zarýľovávať pozberové zvyšky a na jar dobre vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj. Každopádne sa v piesčitej pôde veľmi dobre darí všetkej koreňovej zelenine, ako sú mrkva, petržlen, čierny koreň, reďkovky či paštrnák. Korene totiž ľahko prenikajú do väčších hĺbok bez toho, aby sa deformovali a vzdušná pôda zabezpečí ich výborný zdravotný stav.

Po pravidelnom dopĺňaní živín v podobe organického materiálu už možno po dvoch či troch rokoch dopestujete na takejto pôde aj plodovú zeleninu, napríklad výborné rajčiny a papriky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná