Piesčitá pôda v záhrade: Ako ju zlepšiť a čo sa v nej dá dopestovať?

  • 08.02.2020

Dobrý deň, zdedili sme záhradu na Záhorí a radi by sme si dopestovali vlastnú zeleninu. Pôda je však veľmi piesčitá a neviem, čo všetko si môžem dovoliť pestovať, aby som sa nedočkala sklamania.

Mrkva na hriadke

Výhodou piesčitej pôdy je to, že je ľahká a vzdušná. Rastliny v nej nehnijú a netrpia chorobami. Na jar sa dobre prehrieva, čo umožňuje včasnejšie výsevy a výsadby, takže vám môže sezóna v záhrade začať málinko skôr, ako v iných regiónoch. Nevýhodou je, že sa v nej živiny neudržia, keďže sú neustále vyplavované do hlbšieho pôdneho profilu dažďami či zálievkou. Problém môže nastať aj v lete, keď budete musieť plodiny na piesčitej pôde zalievať viac, ako je bežné, keďže ani vodu nedokáže takáto pôda veľmi zadržať.

Reďkovka na hriadke

Jej úrodnosť zvýšite tak, že do nej budete na jeseň pravidelne zarýľovávať pozberové zvyšky a na jar dobre vyzretý kompost alebo maštaľný hnoj. Každopádne sa v piesčitej pôde veľmi dobre darí všetkej koreňovej zelenine, ako sú mrkva, petržlen, čierny koreň, reďkovky či paštrnák. Korene totiž ľahko prenikajú do väčších hĺbok bez toho, aby sa deformovali a vzdušná pôda zabezpečí ich výborný zdravotný stav.

Po pravidelnom dopĺňaní živín v podobe organického materiálu už možno po dvoch či troch rokoch dopestujete na takejto pôde aj plodovú zeleninu, napríklad výborné rajčiny a papriky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky