Je pravda, že počas zimy by sa nemalo vstupovať na trávnik v záhrade?

  • 08.12.2019

Záhradu máme zazimovanú, ruže obalené, okrasné trávy poviazané, trávnik pohnojený draselným hnojivom. Kdesi som čítala odporúčanie, že počas zimy sa nesmie na trávnik vstupovať. Je to naozaj tak? 

Nohy v topánkach v záhrade, mráz

V princípe ide o to, že ak počas odmäku pošliapete sneh na trávniku a tieto miesta v noci zamrznú, vytvoria sa ľadové pečate. Na týchto konkrétnych miestach sa tráva „dusí“, čo môže na jar vyústiť do výskytu a rozšírenia plesne snežnej. No na druhej strane koniec sezóny neznamená, že záhrada je pre vás mŕtva. Naopak, aj v mrazivých dňoch v nej môžete tráviť čas a tešiť sa z nej. A aj keď ju používate málo, stále máte na ňu výhľad z okien. Preto už pri vysádzaní okrasných záhonov používajte vždy aj určitý podiel vždyzelených rastlín, živých plotov a tráv, ktoré držia kontúry záhrady celý rok. Ak na viacero dní stúpne v zime teplota nad 8 °C a nie je dostatok snehu, treba vždyzelené rastliny poliať, pretože v takom prípade transpirujú, čiže dýchajú a vyparujú vodu, ktorú si potrebujú nutne aj doplniť.

Prečítajte si tiež: Viete, kedy môže byť sneh v záhrade užitočný?

Veľmi pekný je vianočný stromček, ktorý vám rastie v záhrade v rámci okrasných záhonov. Ten si môžete teraz krásne ozdobiť a spraviť aj v tomto čase svoju záhradu čarovnou a jedinečnou. Okrem toho môžete teraz aktuálne ozdobiť vianočnými svetielkami konštrukciu pergoly či altánku. Ak máte exteriérové zásuvky, ozdobiť môžete aj opadnuté listnaté stromy, aby svietili na snehuliaka, ktorého si v záhrade postavia deti.

Záhrada počas zimy, sneh

Hrantíky po letničkách naplňte jednorazovými zelenými rastlinkami. Ako malé vianočné stromčeky sú vhodné zakrpatené smriečky Picea abies ,Conica‛. K nim sa kombinujú bielo-ružovo kvitnúce vresy a vresovce, bršleny s panašovanými listami, zakrpatené tuje a borievky.

Nezabudnite ani na napájadlo a kŕmidlo pre vtáčiky. Jednak teraz potrebujú vašu pomoc a jednak aj takýmto spôsobom prinesiete do svojej záhrady život – a ešte aký pestrý! Dbajte, aby voda v napájadle nezamŕzala a kŕmidlo zaveste tak, aby ste na naň mali dobrý výhľad, ale zároveň nerušili vtáčiky.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania