Ako a čím oddeliť kvetinový záhon od trávnika?

  • 03.05.2020

Ako a čím čo najlepšie oddeliť kvetinový záhon alebo skalku od trávnika, aby sa dalo dobre kosiť? Chceme, aby výsadba bola pekne upravená a tráva nezarastala do skalky.

Trávnik, kosačka a kvetinový záhon

Môžete použiť záhonový obrubník z tvrdeného plastu, ktorý sa bežne v záhradníckej praxi používa. Zapúšťa sa do zeme a v konečnom dôsledku ho takmer vôbec nevidno. Spodná zapustená časť má šírku asi 5 cm. Vidíte len úzku čiernu líniu. Odskok, ktorý obrubník vytvára, je ideálny, aby ste po ňom prešli kolieskom kosačky a trávnik skosili do posledného stebla. Rovnaký efekt prinesie aj priznaná obruba z dlažobných kociek. Do pôdy sa zapúšťa asi 0,5 cm nad úroveň terénu, pretože do roka „sadne“ presne na jednu úroveň s trávnikom.

Ak chcete výlučne prírodný materiál, môžete použiť malé drevené palisády. Treba ich však ošetriť lazúrou a potom zakonzervovať bezfarebným lakom, aby v kontakte s pôdnou vlhkosťou vydržali čo najdlhšie a po troch rokoch vám neodhnili. Ako kratšia zábrana proti prerastaniu trávnika sa dá použiť aj plechový pás široký 10 cm, ktorý zapustíte asi 1 cm nad úroveň trávnika a z druhej strany ho po okraj prisypete nástelkou, ktorú použijete na záhon. Nezáleží už na tom, či to bude jemný štrk (pri skalke) alebo drevná štiepka (pri kvetinovom záhone), prípadne drvená borovicová kôra. Ak bude tento materiál v dostatočne jemnej frakcii, kolieskom kosačky po ňom prejdete. Tento princíp, ale s hrubším a podstatne širším plechom (cca 1 m) sa používa ako ochrana proti prerastaniu odnožujúcich bambusov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada Ozvláštnite si interiér a vyrobte si závesné areárium. Starostlivosť oň je vďaka správnemu výberu rastlín nenáročná Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka