Ako a čím oddeliť kvetinový záhon od trávnika?

  • 03.05.2020

Ako a čím čo najlepšie oddeliť kvetinový záhon alebo skalku od trávnika, aby sa dalo dobre kosiť? Chceme, aby výsadba bola pekne upravená a tráva nezarastala do skalky.

Trávnik, kosačka a kvetinový záhon

Môžete použiť záhonový obrubník z tvrdeného plastu, ktorý sa bežne v záhradníckej praxi používa. Zapúšťa sa do zeme a v konečnom dôsledku ho takmer vôbec nevidno. Spodná zapustená časť má šírku asi 5 cm. Vidíte len úzku čiernu líniu. Odskok, ktorý obrubník vytvára, je ideálny, aby ste po ňom prešli kolieskom kosačky a trávnik skosili do posledného stebla. Rovnaký efekt prinesie aj priznaná obruba z dlažobných kociek. Do pôdy sa zapúšťa asi 0,5 cm nad úroveň terénu, pretože do roka „sadne“ presne na jednu úroveň s trávnikom.

Ak chcete výlučne prírodný materiál, môžete použiť malé drevené palisády. Treba ich však ošetriť lazúrou a potom zakonzervovať bezfarebným lakom, aby v kontakte s pôdnou vlhkosťou vydržali čo najdlhšie a po troch rokoch vám neodhnili. Ako kratšia zábrana proti prerastaniu trávnika sa dá použiť aj plechový pás široký 10 cm, ktorý zapustíte asi 1 cm nad úroveň trávnika a z druhej strany ho po okraj prisypete nástelkou, ktorú použijete na záhon. Nezáleží už na tom, či to bude jemný štrk (pri skalke) alebo drevná štiepka (pri kvetinovom záhone), prípadne drvená borovicová kôra. Ak bude tento materiál v dostatočne jemnej frakcii, kolieskom kosačky po ňom prejdete. Tento princíp, ale s hrubším a podstatne širším plechom (cca 1 m) sa používa ako ochrana proti prerastaniu odnožujúcich bambusov.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny