V záhrade máme napriek zelenému hnojeniu z roka na rok menšiu úrodu. Prečo sa to deje a ako to zvrátiť?

  • 29.12.2019

S manželom máme veľkú záhradu a dlhé roky pestujeme zeleninu na vlastnú spotrebu. Máme jej dosť, aby sme zásobovali aj zvyšnú časť rodiny, ktorá žije v meste. No v poslednom čase vidíme úbytok výnosov aj napriek tomu, že každoročne nezabúdame na zelené hnojenie. Manžel hovorí o únave pôdy. Ako sa dá také niečo odstrániť?

Úroda zo záhrady, nohy v zelených gumákoch

Nie je na to jednoduchá odpoveď, pretože za tento jav zodpovedá viacero faktorov. No sú isté zásady, ktoré ak dodržíte, môžete dlhodobo pestovať zdravú zeleninu na jednej ploche aj celé desaťročia.

Skôr ako začnete novú sezónu, pôdu najskôr zregenerujte, čiže zapracujte do nej organické aj minerálne látky tak, že do nej zaoriete vysiate a vzídené rastliny na zelené hnojenie. Píšete, že toto dodržiavate, no dôležitá je aj výsledná bilancia minerálov, dezinfekcia a chemická reakcia pôdy. Preto je potrebné raz za čas pôdu aj povápniť – no vždy v závislosti od pôdneho rozboru.

Veľmi dobré je nechať pôdu oddýchnuť na celú jednu sezónu tak, že necháte na nej rásť rastliny na zelené hnojenie celý rok. Raz za trojročný cyklus je dobré pridať aj vyzretý kompost z vlastnej produkcie, prípadne maštaľný hnoj. V neposlednom rade je dobré do revitalizácie pôdy zapojiť aj mykorízne huby, ktoré sú prirodzenou súčasťou každého zdravo fungujúceho ekosystému v prírode.

Mrkva a cvikla zo záhrady


Predovšetkým však nikdy nepestujte za sebou na tej istej hriadke tie isté alebo príbuzné rastliny. Tak sa totiž najľahšie a najrýchlejšie stane, že sa pôda jednostranne vyčerpá a, naopak, zahltí rovnakým druhom koreňových výlučkov. Druhé základné pravidlo je, že nikdy nepestujte monokultúry, čiže nepestujte na jednej hriadke iba jeden druh zeleniny. Veľmi prospešné pre pôdu, ale aj pre rastliny samotné je, ak pestujete minimálne aspoň dvojicu vzájomne si vyhovujúcich druhov, ešte lepšie trojkombináciu druhov, ktoré si nekonkurujú, ale vzájomne si vyhovujú. Neraz sa dokonca rastliny v správnych kombináciách aj vzájomne chránia a vy vyťažíte z pôdy maximum počas celej sezóny bez toho, aby ste ju vysiľovali.

Žena v záhrade s krhlou

Príklady výsadbovej trojkombinácie

Tu sú niektoré konkrétne príklady výsadbovej trojkombinácie, keď si rastliny vzájomne pomáhajú a navyše počíta sa aj s využitím zimného obdobia:

Reďkovka – hrach – mrkva

Zmes semien, teda 10 dielov mrkvy a 1 diel reďkovky vysejte začiatkom marca do 25 cm vzdialených riadkov. V máji reďkovku pozberajte a mrkvu vyjednoťte. Do medziriadkov súčasne s mrkvou vysejte ešte aj skorý hrach, do polovice mája ho pozberajte, mrkvu okopte. Do konca vegetácie táto dorastie do skladovej veľkosti. Ak na namiesto mrkvy vysejete karotku, ktorú pozberáte v lete, môžete po nej vysiať ešte aj špenát, reďkovku, alebo okrúhlicu či šalát.

Úžitková záhrada

Pór – fazuľa – čínska kapusta

Priesady zimného póru vysaďte v auguste do sponu 30 × 15 cm a vyberte ho koncom apríla v ďalšom roku. Záhon znovu upravte a do 30 cm riadkov vysejte kríčkovú fazuľu. Po jej augustovom zbere do sponu 30 × 25 cm vysaďte čínsku kapustu.

Šalát – karfiol – čínska kapusta

Koncom marca vysaďte priesady šalátu do sponu 20 × 25 cm. Priesady karfiolu vysaďte v polovici mája za každú druhú hlávku šalátu, teda v spone 40 × 50 cm. Koncom mája pozberajte šalát a v polovici augusta karfiol. Po upravení záhona vysaďte čínsku kapustu do sponu 30 × 25 cm.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky