Ako si založiť záhradu svojpomocne?
Sme mladá rodina. Chceli by sme si založiť záhradu svojpomocne, aby sme ušetrili náklady. Viete nám pomôcť aspoň takto písomne?
Ťažko sa posudzujú všetky limity, priestor a možný potenciál takto na diaľku. Bolo by veľmi nezodpovedné poradiť riešenie bez toho, aby sme videli priestor naživo a nemali všetky potrebné informácie, ako sú obmedzenia na pozemku (orientácia pozemku na svetové strany, pôdne podmienky, vysoké budovy či stromy v susedstve, svahovitosť, výška spodnej vody…), prípadne vaše dôležité limity (malé deti, domáce zvieratá, alergie…), vaše predstavy (ako plánujete záhradu využívať, koľko v nej tráviť času, ako často…) a vaše preferencie (obľúbené farby, rastliny, ovocné druhy…). Je toho oveľa viac, pretože záhrada sa nezakladá na dva či tri roky, ale na desaťročia, a okrem toho, že má byť funkčná a pekná, má byť aj trvalo udržateľná.
Každopádne však vieme pomôcť aspoň niekoľkými všeobecnými radami, respektíve vás môžeme vystríhať pred chybami, ktoré ľudia často pri svojpomocnom zakladaní záhrady robia. Ak ich dodržíte a spravíte si záhradu podľa svojich potrieb, nepochybujem, že uspejete. Predovšetkým teda nedávajte trávnik úplne všade. Hlavne nie na miesta, kde je to úplne nepraktické, napríklad do úzkeho priechodu medzi domom a múrom. Určite ho nedávajte ani úplne tesne k múru domu či k terase, pretože bude náročné sa oň postarať, nebudete ho môcť dôkladne kosiť či zavlažovať ani prerezať. Klasickou chybou je dávať trávnik na čo najväčšiu plochu. Postupne sa totiž stanete jeho otrokom, pretože si vyžaduje najviac starostlivosti.
Veľmi častou chybou je aj prehusťovanie výsadby. Záhrada nemá vyzerať dobre hneď po založení. Rastliny totiž rastú a potrebujú svoj priestor. Do plánovaného stavu sa má záhrada dostať tak cca o dva až tri roky. Ak výsadbu prehustíte len preto, aby dobre vyzerala už po zasadení (v prvom roku) sa rastliny na seba budú tlačiť, nebudú mať takú kondíciu, ľahšie ich môžu napádať škodce a rýchlejšie môžu zostarnúť a „odísť“. Ďalšia zásada platí pri nákupe. Nekupujte v záhradníctve len to, čo aktuálne kvitne, pretože inak budete mať záhradu ako v raji, ale len na zopár týždňov v roku. Pri vysádzaní tvorte skupinky – saďte aspoň päť, sedem a viac trvaliek spolu, nesaďte jednotlivo jednu či dve rastlinky.
Ak sa pustíte do záhrady sami, vytvoríte si k nej jedinečný vzťah, a hoci sa možno sem-tam potknete na vlastných chybách, o to väčšiu cenu bude pre vás vaša záhrada mať. Veľa šťastia!
Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Mate skusenosti s vystavbou udiarne svojpomocne? Aku velku ste robili, ako ste j…