Ako si založiť záhradu svojpomocne?

  • 21.09.2019

Sme mladá rodina. Chceli by sme si založiť záhradu svojpomocne, aby sme ušetrili náklady. Viete nám pomôcť aspoň takto písomne?

Moderná záhrada, trávnik, zelené rastliny a posedenie

Ťažko sa posudzujú všetky limity, priestor a možný potenciál takto na diaľku. Bolo by veľmi nezodpovedné poradiť riešenie bez toho, aby sme videli priestor naživo a nemali všetky potrebné informácie, ako sú obmedzenia na pozemku (orientácia pozemku na svetové strany, pôdne podmienky, vysoké budovy či stromy v susedstve, svahovitosť, výška spodnej vody…), prípadne vaše dôležité limity (malé deti, domáce zvieratá, alergie…), vaše predstavy (ako plánujete záhradu využívať, koľko v nej tráviť času, ako často…) a vaše preferencie (obľúbené farby, rastliny, ovocné druhy…). Je toho oveľa viac, pretože záhrada sa nezakladá na dva či tri roky, ale na desaťročia, a okrem toho, že má byť funkčná a pekná, má byť aj trvalo udržateľná.

Vidiecka záhrada s jazierkom a chatkou

Každopádne však vieme pomôcť aspoň niekoľkými všeobecnými radami, respektíve vás môžeme vystríhať pred chybami, ktoré ľudia často pri svojpomocnom zakladaní záhrady robia. Ak ich dodržíte a spravíte si záhradu podľa svojich potrieb, nepochybujem, že uspejete. Predovšetkým teda nedávajte trávnik úplne všade. Hlavne nie na miesta, kde je to úplne nepraktické, napríklad do úzkeho priechodu medzi domom a múrom. Určite ho nedávajte ani úplne tesne k múru domu či k terase, pretože bude náročné sa oň postarať, nebudete ho môcť dôkladne kosiť či zavlažovať ani prerezať. Klasickou chybou je dávať trávnik na čo najväčšiu plochu. Postupne sa totiž stanete jeho otrokom, pretože si vyžaduje najviac starostlivosti.

Rôzne farebné kvety vo fúriku


Veľmi častou chybou je aj prehusťovanie výsadby. Záhrada nemá vyzerať dobre hneď po založení. Rastliny totiž rastú a potrebujú svoj priestor. Do plánovaného stavu sa má záhrada dostať tak cca o dva až tri roky. Ak výsadbu prehustíte len preto, aby dobre vyzerala už po zasadení (v prvom roku) sa rastliny na seba budú tlačiť, nebudú mať takú kondíciu, ľahšie ich môžu napádať škodce a rýchlejšie môžu zostarnúť a „odísť“. Ďalšia zásada platí pri nákupe. Nekupujte v záhradníctve len to, čo aktuálne kvitne, pretože inak budete mať záhradu ako v raji, ale len na zopár týždňov v roku. Pri vysádzaní tvorte skupinky – saďte aspoň päť, sedem a viac trvaliek spolu, nesaďte jednotlivo jednu či dve rastlinky.

Ak sa pustíte do záhrady sami, vytvoríte si k nej jedinečný vzťah, a hoci sa možno sem-tam potknete na vlastných chybách, o to väčšiu cenu bude pre vás vaša záhrada mať. Veľa šťastia!

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov